Mobilní telefon a toaletu nespojujme. Má to negativní dopad na zdraví

Telefon

Zdá se, že se mobilní telefon stal naším společníkem, ať už jsme kdekoli. Naprostá většina lidí (výzkumy uvádí, že 65 %) si jej bere také na toaletu. To může být škodlivé hned z několika důvodů. Někteří odborníci ale situaci berou s nadsázkou. Tvrdí, že existují dva typy lidí: ti, kteří přítomnost mobilního telefonu na záchodě přiznají, a ti, kteří ji zamlčují. Ať už chcete být ve spojení s ostatními lidmi, ukrátit si chvíli nebo uctíváte multitasking, telefon napříště nechte před dveřmi toalety.

Telefon nás nutí vysedávat

Doba, kterou trávíme na záchodě, by měla být co nejkratší. Maximálně 10 minut, ale tento čas je opravdu hraniční. Dlouhým vysedávání si totiž zaděláváte na nepříjemné zdravotní problémy. Jedním z nich jsou hemeroidy, tedy oteklé žíly v anální oblasti. Příčinou vzniku hemeroidů může být více (moderní design záchodové mísy, nedostatek vlákniny ve stravě atd.), dlouhé vysedávání na záchodě ale hraje velmi zásadní roli. Pokud totiž sedíte na místě, které má uprostřed díru, vaše anorektální oblast visí, takže se vyvíjí větší tlak na žíly. I když netlačíte, tak je tato oblast namáhána sama o sobě.

Záchody

Foto: Pexels

Další zdravotní problémy

A to je jen jeden z problémů. Pokud dlouze vysedáváte na toaletě, můžete tím narušit též přirozenou peristaltiku, kterou potřebujete k vyprazdňování. A výsledkem je další nepříjemná záležitost: zácpa. I v tomto případě může být na vině spousta jiných faktorů, včetně nevhodné stravy, nicméně dlouhým vysedáváním problém jen prohloubíte.

Telefon je zdrojem patogenů

Není tajemstvím, že při splachování se patogeny šíří ze záchodové mísy do ovzduší a uchytí se na různých površích – včetně mobilního telefonu. Stejnou práci mohou způsobit patogeny, které máte po použití toalety na rukách. A představte si, že tento telefon si pak přikládáte při telefonování k obličeji. To už můžete zrovna ležet na záchodovém prkénku. Pokud už si tedy telefon berete s sebou na toaletu, měli byste jej po každé desinfikovat vhodnými prostředky. Stejně jako když si po použití toalety myjete ruce.

Zdroje info:

https://www.washingtonpost.com/video-games/2022/11/29/sitting-toilet-10-minutes-phone-nintendo-switch/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28446371/

https://www.livemint.com/technology/tech-news/do-you-use-your-smartphone-in-the-toilet-here-s-why-you-must-stop-11688297347741.html

Foto: Pexels