Mnoho cukru způsobuje demenci, tloušťku nebo závislost

Cukr

Pokud jste milovníky sladkého jídla, zbystřete. Ač vám sladká chuť a cukr chutná, možná dělá radost, nejde o nic zdravého. Asi každý slyšel, že se po cukrech přibírá nebo že se kazí zuby. Kromě obvyklých obtíží však může způsobovat i jiné neduhy. Pojďte se na ně podívat.

Vliv na paměť

Studie kalifornských vědců prokazuje, že fruktóza má vliv na lidské chování a zároveň na paměť a schopnost učit se. Nadměrná konzumace cukrů způsobuje zvýšenou rezistenci na inzulin. Tento hormon hlídá hladinu cukru v krvi, a pokud je ho málo, špatně reguluje funkci mozkových buněk. Mozek se tedy zpomaluje. Jeho schopnost učit se a pamatovat si je nižší.

Způsobení závislosti

Pokud se vyžíváte v konzumaci sladkého všeho druhu, určitě to znáte. Aktivují se receptory na jazyku a zkontaktuje se mozek. Centrum odměn vyplavuje endorfin. Výsledek? Cítíte se šťastně, cítíte příjemné pocity. Tento proces je úplně stejný u konzumace cukru nebo třeba různých typů drog. V čem je ale problém? Pokud nadměrně pojídáte všemožné sladkosti, nebo si je dokonce dáváte takzvaně „za odměnu“, nesmí se to přehánět. V okamžiku, kdy si mozek na takové procesy zvykne, sníží se tolerance těla na cukr – tedy budete ke stejnému uspokojení potřebovat stále více a více. Takové stimulování mozku dokonce může způsobit větší náchylnost k vytvoření si závislosti, a to na čemkoli.

Stavy deprese

Možná vás to překvapuje, protože sladkým můžete stavy smutku nebo deprese „léčit“, avšak nenechte se zmást. Může se stát, že takzvaně vytloukáte klín klínem. Vysoké a nárazové konzumace sladkého, které mají za následek kolísání hladiny cukru v krevním oběhu totiž mohou způsobit úzkost i deprese. Je-li cukr až moc, mohou se vyčerpat naše serotoninové zásoby a obrna proti depresím tak není účinná. Na depresích však nemusí mít podíl jen cukr. Může jít o důsledek dlouhodobě zvýšeného tlaku nebo stresu. Většinou však kombinacemi těchto faktorů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.