Milujete čaj? S jeho množstvím to ale nepřehánějte

Čaj

Pití čajů může mít různé zdravotní účinky, v závislosti na tom, z čeho si čaj připravíte. Může vás povzbudit, utišit rozbouřený žaludek (černý čaj), pomoci při hubnutí (zelený čaj) nebo se spánkem (meduňka) a podobně. Avšak ani čajů bychom neměli pít neomezené množství denně, a to navzdory příznivým účinkům. Mohou totiž mít vedlejší účinky. Některé bylinkové čaje by například neměly pít těhotné ženy. Co s vámi udělá, když budete každý den pít příliš moc čaje (tj. více než 710 ml)?

Méně železa

I když jíte dostatek potravin bohatých na železo, absorpce tohoto prvku v těle vázne, pokud pijete příliš mnoho čaje. Důvodem je to, že čaje obsahují taniny, které se vážou na železo z potravin – čímž činí toto železo nedostupné pro trávicí trakt. Výzkumy naznačují, že čaj zabraňuje spíš vstřebávání železa rostlinného původu, než toho živočišného.

Čaj

Foto: Pixabay

Náchylnost k depresi

Čaje obsahují kofein. Ten má sice celou řadu prospěšných vlastností, na druhou stranu ale přispívá k takovým stavům, jako je úzkost, stres či neklid. Více kofeinu obsahuje černý čaj. Také platí, že čím déle čaj louhujete, tím více kofeinu v něm je. V jednom šálku (240 ml) může být tedy rozdílné množství kofeinu – od 11 do 61 mg. Přitom od 200 mg už dochází k vyvolání úzkosti (avšak každý jedinec je na kofein jinak citlivý).

Nespavost

Vzhledem k obsahu kofeinu může nadměrné pití čaje narušit váš spánek. Nedostatečný spánek vede k celé spoustě dalším problémů. Mezi nimi například špatná kontrola krevního cukru či zvýšené riziko obezity nebo dokonce duševní problémy, zhoršená paměť a snížená pozornost.

Nevolnost

Tento problém nastává, zejména když vypijete velké množství čaje na lačný žaludek. Taniny totiž mohou dráždit trávicí tkáň, což vede k nevolnosti nebo bolestem žaludku. Opět bude záviset na citlivosti té které osoby. Některým lidem postačí vypít dva šálky čaje, jiní tyto účinky pocítí až po pěti šálcích. Aby k těmto účinkům nedocházelo, stačí si do čaje přidat trochu mléka (jako to dělají angličané), nebo si dát k čaji nějaké jídlo.

Pálení žáhy

Opět je na vině kofein. Ten totiž zhoršuje problém, který je zvaný jako reflex kyseliny. Přispívá také k produkci žaludeční tekutiny. Opět ale závisí na citlivosti každé osoby.

Bolesti hlavy

Nadbytečný příjem kofeinu může způsobit bolesti hlavy. K tomuto účinku postačí u citlivějších jedinců asi 100 mg kofeinu.

Zdroje info:

https://www.healthline.com/nutrition/side-effects-of-tea

https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/7-side-effects-of-drinking-too-much-tea/photostory/72294602.cms

Foto: Pixabay