Jak se projevuje závislost na kofeinu a jak si odvyknout

Kofein patří mezi celosvětově nejvíce užívanou a ještě k tomu legální drogu. Pomáhá stimulovat při výkonu a oddaluje únavu. Zároveň je potřeba pamatovat na to, že se kofein nevyskytuje pouze v kávě, ale i v celé řadě dalších nápojů či některých potravinách. Podívejte se na varovné znaky, které upozorní na to, že se u vás vyskytuje závislost na kofeinu.

Projevy závislosti na kofeinu

Nejvíce se projevy závislosti na kofeinu projevují ve chvíli, kdy se ho odepřete. A to tehdy, kde je abstinence zhruba kolem 24 hodin či mírně delší. Při silnější závislosti na kofeinu můžete pozorovat poruchy spánku, pocit silného útlumu a jakési mozkové mlhy. Dále se objevuje únava, depresivní myšlenky a problémy s udržením koncentrace. Zkrátka všechno to, co nasvědčuje tomu, že máte silné nutkání dát si další šálek kávy a kofein rychle doplnit.

Postupné zbavení se závislosti na kofeinu

Mezi jedny z důležitých příznaků závislosti na kofeinu patří i to, že máte tendenci překračovat doporučenou maximální denní dávku 400 mg. V takovém případě počítejte s tím, že proces odvykání bude muset být pozvolný a zabere nějaký ten čas. Jako první a velmi důležitá rada tak je to, že dávku kofeinu musíte snižovat postupně. Skokové vynechání z takto velkých dávek by totiž nic dobrého určitě nepřineslo.

Foto: Pixabay

Naučte se pít jiné nápoje

Pití kávy bývá často spojeno s rituálem pití s přáteli, kolegy a podobně. Kvůli tomu je potřeba myslet na to, že si budete muset najít adekvátní náhradu. A tou může být například čaj. V černém a zeleném čaji se však také vyskytuje poměrně velké množství kofeinu, takže pokud chcete s kofeinem skončit úplně, budete si muset zvolit spíše bylinkové čaje. Mezi poslední, ale velmi důležité body, které musí být zahrnuté v procesu odvykání od kofeinu, patří snaha o kvalitní, pravidelný, a hlavně dostatečný spánek, který vás nabije energií tak, aby nebylo nutné sahat právě po kofeinu.

Zdroj: https://www.kupi.cz/magazin/clanek/3770-zavislost-na-kofeinu-jak-zjistit-zda-ji-trpite-a-jak-se-ji-snadno-zbavit a https://www.lazenskakava.cz/jak-rozpoznat-zavislost-na-kave-a-cim-se-ji-zbavit/

Náhledové foto: Pixabay