Pijte tento levný nápoj každý den a pozorujte, co se bude dít s vaším tělem

Tymiánová rostlina

Potřebujete posílit svoje tělo, svou životní formu, ale nepotřebujete se každý den dopovat drogami? Zvolte si vhodnou, zdravou a levnou strategii. Pěstujte doma bylinu, která vám to zaručí. Tymián je charakteristický svým hojným vývojem a je mimořádně houževnatý. Má křehké lístky a silnou vůni i chuť.

Bylina hojně využívána našimi předky

Tymián by mohl být výjimečně známou bylinou, má místo mezi odnoží mateřídoušky, kterou naši předchůdci od nepaměti využívali na čaj. Od mateřídoušky se značně odlišuje tím, že má lístky, které jsou na okrajích značně zkroucené. Thymus vulgaris je odrůda, která se u nás nejčastěji využívá v potravinářství. Je neuvěřitelný jako dochucovadlo polévek, omáček, nádivek a zeleninových směsí, a navíc se dá použít na maso. V každém případě je vhodné sušené natě před použitím promnout mezi prsty. Tím se zbavíte tvrdších částí a jídlo bude krásně vonět.

Přední místo pro zdraví

Ale skrytá dokonalost této byliny není jen v její vůni. Obsahuje základní olej, který je antibakteriální a protiplísňový. Díky tomu se již dříve využívala při uchovávání výživy. Jeho minerální a vitaminové látky ho řadí do skupiny bylin, které jsou mimořádně užitečné pro naši imunitu. Je plná vitaminu C, který posiluje naši imunitu, draslíku a manganu. Pokud se tedy rozhodnete konzumovat tymián každý den, můžete svému tělu dodat bohatství užitečných látek a nabídnout mu pomoc v boji proti nebezpečným mikroskopickým organismům, které ho ohrožují.

Sušený tymián
Foto: Pixabay

Přírodní přípravek ve formě čaje

Jeho vlastnosti zaručují, že je nazýván antimikrobiálním přípravkem. Jak ale takovou bylinu připravit, aby si z ní tělo dokázalo uchovat dostatečné množství obsažených látek? Naplánujte si každý den výluh. Jednu čajovou lžičku tymiánu zalijte vychlazenou převařenou vodou a nechte ji alespoň deset minut louhovat. V případě, že zjistíte, že vám tento nápoj nevyhovuje, přidejte lžičku citronu a medu. To dodá čaji opravdu příjemnou chuť a můžete zvýšit množství vitaminu C. Ale pozor, nikdy nedávejte do vroucí tekutiny med nebo citron, nechte ji vychladnout pod 80 °C. Tento čaj budete moci pít během dne.

Kdy pít čaj

Tymiánový odvar by se měl pít každý den, je výjimečný při nachlazení, zánětech, astmatu, ale také při léčbě kožních vyrážek. Uvolňuje a rozkládá tělesné tekutiny. Nebojte se ho využít při žaludečních potížích. Většina naší imunity se nachází ve střevech a tymián ji dokáže napravit.

Všeho s mírou

Mohlo by se zdát, že tento nápoj může být všelékem a čím více ho budete pít, tím užitečnější pro vás bude. Ale pozor. Nejkrajnější každodenní dávka pro dospělého člověka by měla být 10 g denně. V případě těhotenství je daleko lepší udržovat si od této byliny strategický odstup.

Zdroje info: ireceptar.cz, aazdravi.cz

Náhledové foto: Pixabay