Jitrocel a odvykání kouření: síla bylinek je neuvěřitelná

Přestat kouřit

Přestat kouřit je těžké, protože tento zlozvyk se dotýká mnohých činností ve vašem životě. A když tyto činnosti děláte, máte chuť na cigaretu. Existuje spousta způsobů, jak přestat kouřit, bohužel žádný z nich není stoprocentní. Vždy bude hrát roli vaše vůle. Pomoci mohou také bylinky. Nikotin v cigaretách stimuluje centrální nervový systém, kardiovaskulární systém a trávicí systém. Když nikotin opustí systém, začneme po něm toužit.

Pevná vůle je základ

Žádná ze zázračných metod, jak přestat kouřit, není stoprocentní. Základem vždy bude pevná vůle a rozhodnutí přestat. Ulehčit tento problém mohou ale některé bylinky. Například jitrocel větší (Plantago major), který mnozí z nás považují spíše za plevel. Jedná se ale o léčivou bylinku, kterou naše babičky používaly například proti kašli. A uvádí se, že by také měla pomoci kuřákům, kteří již nechtějí tomuto svému zlozvyku holdovat.

Kouření

Foto: Pixabay

Vlastnosti jitrocele

Jitrocel je trvalá rostlina, která roste všude v mírném pásmu. Roste divoce na loukách, pastvinách, příkopech a dalších místech. Stonek rostliny dosahuje výšky až 40 cm. V bylinkářství se ale používají tmavě zelené vejčité listy. Kromě problémů s dýchacím ústrojím se jitrocel používá také při urychlení hojení na rány, popáleniny či škrábance. Pozitivně působí také na trávicí systém člověka.

Obsah jitrocelových listů

V jitrocelových listech najdeme velké množství přínosných vitamínů a živin. Obsahují například vitamíny C a K, draslík a flavonoidy. Díky tomu si umí poradit s problémy dýchacích cest, které čistí především od přebytečného hlenu, který způsobuje kašel. Podporuje léčbu bronchitidy a faryngitidy. Své využití má jitrocel také při léčbě rýmy alergického původu a při alergiích samotných.

Kouření a jitrocel

Látky, které jsou v jitroceli obsažené, se zasluhují také o odvod toxinů z těla. Díky tomu tedy může posloužit při detoxikaci organismu. V souvislosti s kouřením to znamená to, že odvykání kouření bude snazší. To může podpořit motivaci přestat. Takže listy jitrocele chuť na cigaretu neodstraní, avšak mohou pomoci proti stavům, které nastávají poté, co si nezapálíte.

Použití jitrocele

Omyjte listy jitrocele pod tekoucí vodou. Rozdělte je na menší kousky. Pro použití v době, kdy neroste, lze listy nasušit a použít i sušené. Půl polévkové lžíce nasekaných listů jitrocele dejte do hrnce a zalijte sklenicí vody. Přiveďte k varu a vařte ještě aspoň pět minut. Poté odstavte na dobu patnácti minut a sceďte. Tekutinu pijte po malých doušcích.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/medycyna-alternatywna/news-babka-zwyczajna-a-rzucanie-palenia-jak-moze-pomoc,nId,6012899
https://www.dekooktips.com/advices/can-you-smoke-plantain-leaf.html

Foto: Pixabay