Menstruace jak ji neznáte. První a poslední menses v životě

Menstruace

Menstruace je běžnou součástí života ženy. Doprovází ji od puberty až po menopauzu – tedy velmi podstatnou část života. Proto bychom ji měli znát velmi dobře a vědět o ní všechno. Bohužel, některé mýty, které v minulosti vznikly, jsou dosud zažité a spousta žen v ně věří. První menstruace je označena slovem menarche (slovo původem z řečtiny) a dochází k ní obvykle mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem (obvykle ve stejnou dobu, jako u matky).

První menstruace v 16 letech

První menstruace by se rozhodně měla dostavit do 15 let věku dívky. Pokud se tomu tak nestane, může to být způsobeno mnohými faktory. Tak například je dívka příliš hubená a její kalorický příjem je nízký. Také vegetariánky a aktivní sportovkyně obvykle menstruují později. Tělo potřebuje tělesný tuk, aby mohly dozrát vaječníky a začaly produkovat estrogen. Na vině mohou být ale také hormonální poruchy. V každém případě je třeba poradit se s odborníkem.

Menstruační kalíšek, tampon

Foto: Pixabay

Pravidelná menstruace

Ve skutečnosti většina žen nemá pravidelnou menstruaci. Největší rozdíl nastává mezi první a druhou menstruací – může zde být až několikaměsíční prodleva. Pravidelnější menstruace nastává až po dvou letech a nikdy nemusí být zcela pravidelná.

Menstruační cyklus má 28 dní

Tvrzení, že menstruační cyklus má 28 dní je pravdivé, pokud dodáme slovo „průměrně“. Za normální se považuje cyklus 25 až 35 dní. Krvácení je dlouhé obvykle 3 až 5 dní, avšak i 7 dní je ještě v normě. Menstruace je silnější na začátku. Obvykle dochází ke ztrátě 50 až 150 ml krve. Kromě krve odchází menstruací také výstelka dělohy a hlen z genitálního traktu. Pokud se u ženy (která nemá po porodu), která měla dosud slabou menstruaci, objeví náhle silná menstruace, může jít o známku zdravotního problému. Rozhodně se poraďte se svým lékařem.

Poslední menstruace

Menopauza, tedy poslední menstruace nastává mezi 45. a 55. rokem. Ještě předtím, než menstruace skončí, může žena pozorovat nepravidelný cyklus. Snižujete se totiž produkce estrogenu a klesají také funkce vaječníků. Menopauza je stav, kdy po dobu šesti měsíců nedošlo ke krvácení. Pokud se objeví po této přestávce – nejedná se o menstruaci. Jde o krvácení z genitálního traktu, které může signalizovat nějaké onemocnění.

Zdroje info:

https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/zapomente-na-plavani-a-sex-aneb-nejvetsi-myty-o-menstruaci.A100624_134318_zdravi_bad

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/miesiaczka-prawdy-i-mity-o-menstruacji-aa-XQQa-qYfJ-KHjo.html

Foto: Pixabay