vras1

Menopauza a co jste o ní nevěděli

Možná jste si už všimli, že Mezinárodní den menopauzy najdeme v kalendáři už za chvíli – 18. října. A není divu. Vždyť v současné době existuje na naší planetě přibližně 470 milionů žen ve věku nad 50 let, u nichž došlo k výskytu menopauzy.

A odhaduje se, že tento počet vzroste v roce 2030 na neuvěřitelné 1,2 miliardy. Souvisí to se zvyšujícím se zdravím ženské populace, průměrnou dobou dožití i větší informovaností těch, kterých se to týká. Postmenopauzální ženy v současné době tvoří asi 30% celkové populace žijící na Zemi.

Fakta aneb menopauza jak ji neznáte

Pojďme si nyní tento významný den připomenout několika zajímavými fakty, čísly a údaji. Některé z nich vás určitě překvapí.

Každý rok dosáhne menopauzálního věku asi 25 milionů žen. Ovšem termín menopauza, byť pochází z řečtiny, byl jako první použit teprve v roce 1821 a to v původně francouzské publikaci nesoucí název „De la menopouse, ou de l’age critigue des femmes“.

Meditace

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Je to málo známé, ale postmenopauzální období trvá v průměru asi 30 let a průměrný věk výskytu menopauzy u žen je asi 50 let. Známe období známé také jako perimenoapuza, kdy ještě k menstruaci dochází, ovšem přibližně 40 % cyklů už je anovulačních.

Příznaky nastupující menopauzy na sobě pociťuje asi 30% žen. Ty ostatní zpravidla překvapí až ztráta menstruace.

Menopauza a její zdravotní aspekty

Hustota kolagenu v kůži klesá v tomto období v průměru o 2% ročně, a to zejména v prvních letech postmenopauzálního období. Není tedy náhodou, že během menopauzy přibývají vrásky na těle rychleji.

Hormonální substituční terapie má překvapivě velmi dlouhou tradici – přes 60 let. Dnešní varianty jsou však mnohem šetrnější. Proto už dnes nemusí být menopauza pro ženy jen strašákem. Naopak, dá se překlenout téměř bezpříznakově, stačí se nebát vyhledat odbornou pomoc.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *