Čaj

Léčba rýmy bez léků

Sice říká, že neléčená rýma trvá týden a léčená sedm dní, ale jak ten týden prožijete je na vás.  Ucpaný nos, slzení očí, bolesti hlavy nebo pálení nosohltanu, to všechno jsou příznaky rýmy a nachlazení, které každého alespoň jednou za rok postihnou.  Zmírnit příznaky můžeme léky s lékárny, ale co se nechat inspirovat radami našich babiček a využít k léčbě rýmy to, co máme běžně doma?

Dostatek tekutin

Dostatek tekutin je základ a to, i když je člověk zdravý.  Tekutiny pomáhají organismus vypořádat se s infekcí a zároveň podpořit imunitu před další případnou infekcí. Osvědčeným lékem na rýmu jsou bylinkové čaje, třeba čaj heřmánkový.  Heřmánek díky svým protizánětlivým účinkům, tak nejen pomáhá při trávení, ale i při zánětech dýchacích cest a celkově ke zklidnění organismu a posílení imunity.  Heřmánkový čaj je výborný také k inhalování.  Pokud je rýma spojena i s bolestmi v krku, zkuste šalvějový čaj nebo Vincentku.

Vývar a vitamín C

Pokud máte čas, udělejte si silný vývar, ten také ucpanému nosu pomůže. A samozřejmě vitamín C. Použít můžete jak ten z lékárny, tak přírodní v ovoci a zelenině. Jestliže se vám špatně dýchá při usínání, vyzkoušejte slanou vodu. Slaná voda se dá i kloktat a pomůže při bolestech v krku. Na uvolnění dýchacích cest slanou vodu můžete použít ve formě spreje.

Lázeň

Kromě vnitřně užívaných léčiv, napomáhá při rýmě také horká lázeň. Horká pára udělá ucpanému nosu dobře. Stačí se naložit do horké vany a postupně přidávat teplou vodu, která může klidně dosáhnout i 42°C. Do horké vody můžete přidat ještě olej z eukalyptu, tymiánu nebo borovice. Pokud vanu nemáte, zkuste tuto horkou lázeň alespoň v lavoru, ve kterém budete mít nohy a ruce. Po lázni je dobré zůstat ještě, co nejdéle v teple, třeba v teplých vlněných ponožkách, na které naše babičky nedaly dopustit.  Nakonec věc, která pomůže vždy a z jakýchkoliv okolností je odpočinek a spánek.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *