obavy

Krize mladého věku: Když stres a tlak útočí

Krize středního věku je všeobecně známý pojem. Věděli jste ale, že dnešní mladou generaci často postihuje krize již v první čtvrtině života? O příčinách a důsledcích tohoto nepříjemného fenoménu pojednává následující článek.

Pochybovat je lidské

Generace mileniálů, které je momentálně mezi 20 a 30 lety má na první pohled velice snadný život. Obklopeni sociálními sítěmi a jinými vymoženostmi přesto strádají. Neustálý tlak ze všech stran je zahání do kouta. Přichází rozčarování z běžného života po ukončení studia. Někteří mnohdy pochybují, jestli si vybrali ten správný obor nebo nemohou najít slušně placenou práci. Rodiče už by je rádi viděli zajištěné, typicky u mladých žen vdané a zakládající rodinu. Třicátníci prostě trpí stresem.nešťastný

Obavy: foto Pixabay

Průběh krize

Podle vědců má krize mladého věku čtyři části. První z nich je fáze uzamčení se, kdy člověk cítí svou neuspokojivou situaci (např. ve vztahu nebo v práci), ale svou nízkou sebedůvěrou je paralyzován na místě. Druhou fází je fáze oddělení se z této nepříjemné situace, ať už dobrovolně nebo ne. Tato fáze může být velice frustrující a pokud je třeba, neváhejte vyhledat pomoc. Třetí fáze zkoumání může trvat i několik let. Člověk hledá smysl svého života, často začíná novou kariéru. Poslední fáze se vyznačuje nalezením nové životní struktury, kdy se člověk zaměřuje více na sebe a své koníčky.

cesta

Cesta: foto Pixabay

Jak z toho ven?

Důležité je, najít svůj životní směr. Zkuste si sepsat na papír své krátkodobé cíle, například v horizontu pěti let. Kde chcete být? Co chcete dělat? Pokud si stále nejste jistí, kam směřovat, zkuste některý z osobnostních testů. To by vám mohlo aspoň trochu napovědět, jakou cestou se vydat. Proti stresu se vyplatí nácvik různých relaxačních technik. Pokud je ale vaše situace natolik vážná, že se propadáte do depresí, navštivte raději odborníka.

Zdroje info: http://www.psychologon.cz/component/content/article/14-psycholog-online/655-krize-prvni-ctvrtiny-zivota
https://www.studenta.cz/life/quarter-life-crisis-kdyz-krize-prijde-jeste-pred-tricitkou/r~af5185b05cc811e8a72bac1f6b220ee8/

Smutek: Náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *