Osamělost

Nový ministr osamělosti v Japonsku jako bič na sebevraždy

Počet sebevražd v Japonsku vcelku dramaticky roste, což je samozřejmě nemilé zjištění. Řešit se tyto nepříjemnosti ve zmiňované zemi rozhodli skutečně originálně. Vzniklo totiž nové ministerstvo osamělosti v čele s ministrem, jímž se stal Tetsuši Sakamoto. Důležité bude především identifikování lidí, kteří se cítí osamělí. Japonci se inspirovali v zahraničních zemích, a to zejména ve Velké Británii, kde se konkrétní úředníci zabývají osamělými obyvateli.

Prokazatelně vyšší počty sebevražd

Čísla jsou v Japonsku vcelku hrozivá. Vždyť jen mezi červencem a říjnem loňského roku se jejich míra zvýšila o 16 %. V loňském roce se dobrovolně sprovodilo ze světa 21 000 obyvatel Japonska. Nejvíce se tato míra zvýšila u dětí a žen, konkrétně šlo o 49, resp. 37 %. Za zvyšujícími se čísly se pochopitelně ukrývá epidemie koronaviru. Ta zasáhla mnohem citelněji obory, v nichž jsou zaměstnány právě ženy. Hodně inkriminované jsou z tohoto pohledu hlavně matky samoživitelky.

Osamělost

Osamělost: Foto Pixabay

Jak se měří osamělost?

Pocit osamělosti je ryze subjektivní a změřit ho není nijak jednoduché. V Japonsku se snaží vytvořit jakousi škálu osamělosti a také se snaží najít znaky typické pro lidi, kteří se cítí osamělí. Ve Velké Británii používají pro zjištění osamělosti stupnice UCLA. Samozřejmostí je tady vyplnění dotazníku, v němž jsou otázky, na jejichž základě se pozná, zdali je člověk osamělý.

Stejná stupnice neplatí pro všechny

Posuzovat míru osamělosti není dost dobře možné podle jedné jediné stupnice. Je jasné, že se cítí jinak senior, kterému zemřela blízká osoba a třeba takové dítě. Ideální je tedy oddělení jednotlivých věkových skupin lidí. Osamělost představuje nejen to, že nelze nikoho poprosit o pomoc, ale i absenci lidí, kteří o vás mají starost.

Zdroje info: https://www.insider.com/japan-minister-of-loneliness-suicides-rise-pandemic-2021-2
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/japonsko-ministr-osamelosti-tetsusi-sakamoto-koronavirus-sebevrazdy.A210426_134857_zahranicni_kha

Osamělost: Náhledové foto Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *