Tělesný zápach: příčiny, o kterých jste nevěděli

Zápach

To, že někdo zapáchá, nemusí být jen důsledek nedostatečné hygieny. Zdrojem zápachu je obvykle podpaždí, ústa nebo nohy. Navzdory tomu, že se denně sprchujete, nemůžete se tohoto zápachu zbavit – a překrýt ho deodoranty, antiperspiranty nebo jinými vůněmi je velmi těžké. Jak se zbavit nepříjemného zápachu? Možná pomůže odhalit jeho příčiny. Zde jsou ty nejčastější.

Úzkost a deprese

Pokud jste ve stresu nebo pociťujete dlouhodobou úzkost, vaše tělo se potí více, než je běžné. Může za to stresový hormon kortizol. Ten zvyšuje srdeční rytmus a nutí vás více se potit. Na pokožce tak mohou zůstat bakterie, které po čase začínají nepříjemně zapáchat.

Pot

Foto: Pixabay

Cukr v krvi

Nepříjemný zápach z úst může být způsoben kolísáním hladiny cukru v krvi. Může být způsoben nadmírou cukru v krvi, stejně tak jeho nedostatkem. Navíc bylo prokázáno, že nadměrná konzumace sladkého (cukrovinek, dezertů apod.) vede taktéž ke špatnému tělesnému zápachu. Cukr je totiž potravou kvasinek. Když k tomu přičteme vlhko a teplo, které naše tělo vydává, zjistíme, že se jedná o skvělé místo pro jejich život. A kvasinky pak způsobují nepříjemný zápach. Kromě toho způsobují také plynatost.

Léky

Hormonální antikoncepce ve formě pilulek, ale také antidepresiva či pilulky na hubnutí přinášejí celou řadu nežádoucích vedlejších účinků. V mnohých případech způsobuje hromadění síry v oblasti ústní dutiny. To není dobrá zpráva, protože „sirný“ zápach rozhodně není přitažlivý, spíše naopak. Připomíná shnilé vejce.

Zažívací problémy

Zažívací problémy mohou způsobit problémy se zápachem z úst, ale také s plynatostí. A to je hned dvojí problém. Příčinou těchto problémů je obvykle nedostatek nebo naopak nadbytek vlákniny ve stravě. Pokud máte zácpu, která může vzniknout v důsledku nesprávného množství vlákniny, toxiny, které trávicí systém uvolňuje, se dostávají až na povrch kůže. V takovém případě nebudete příliš vonět.

Nedostatek hořčíku

Hořčík je důležitým minerálem v mnoha směrech. Lidé ho potřebují pro zachování mnohých životně důležitých funkcí. Jednou z nich může být také nižší tělesný zápach. Potraviny, které obsahují vysoké množství hořčíku, jsou například některé minerální vody, hořká čokoláda či ořechy.

Smažené pokrmy

Nejenže se po nich tloustne, způsobují také nepříjemný zápach z úst, podobný, jako po konzumaci česneku nebo cibule. Navíc i pot po konzumaci těchto potraviny nepříjemně zapáchá. V některých případech mohou smažená jídla způsobit navíc také zažívací potíže.

Nemoci

Také některé nemoci mohou způsobovat nepříjemný zápach. Může jít typicky o infekce močových cest, ale také o problémy ženských partií.

Zdroj: https://www.chedonna.it/2018/11/06/le-10-sorprendenti-fonti-del-cattivo-odore-corporeo/

Foto: Pixabay