Německé oční testy na Covid-19: Výsledek ihned v aplikaci

Oči

Už se vám zajídají klasické antigenní nebo PCR testy na Covid-19? Aby ne, vždyť přítomnost tyčinky v nosu není nic příjemného. Ba naopak. Němečtí vědci přišli aktuálně s metodou testování na Covid-19, která je mnohem méně nepříjemná. K absolvování testu bude stačit chytrý telefon se speciální aplikací. Přítomnost koronaviru se buď potvrdí, nebo vyvrátí na základě snímání očí.  

Za 3 minuty je hotovo

S testy přišla mnichovská společnost Semic RF, která je vyvinula společně s americkými vědci. Podle všeho netrvá testování déle než 3 minuty a jeho úspěšnost je dle samotných vědců 95 %. Při testování dochází k rozpoznávání takzvaného syndromu růžového oka. Jedním z příznaků koronaviru je totiž také zánět spojivek. Aplikace Semic EyeScan by se tedy měla stát jakousi revolucí v testování na Covid-19.  

Fotky místo výtěrů

Nepříjemné výtěry ze sliznic se stanou minulostí. Prostřednictvím aplikace si vyfotíte obě oči a odešlete fotografie. Poté se už jen počká na vyhodnocení. Wolfgang Gruber, výkonný ředitel Semic RF, hovořil o tom, že typický odstín, který doprovází nemoc Covid-19, dokázali vývojáři izolovat z více než 2 milionů různých odstínů růžové barvy. Výsledek se nakonec uloží do smartphonu jako QR kód.  

Milion fotografií za vteřinu

Přesně takovouto kapacitu aktuálně zmiňovaná platforma má. Testována byla aplikace na 70 000 lidech. Jako ideální záležitost by se takovéto testování jevilo především na nejrůznějších masových akcích typu koncertů nebo sportovních klání. A kolik by taková aplikace stála? Vzhledem k tomu, že se jedná o využití u komerčních společností a uživatelů, cena je poměrně závratná. Činí 480 eur, tedy cca 12 500 korun.

Zdroje info: https://www.semic.de/en/ai/semic-eyescan
https://www.idnes.cz/mobil/tech-trendy/covid-19-testovani-oci-ruzove-oko-mobilni-aplikace-smartphone-nemecko.A210429_141147_mob_tech_LHR

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.