hairdresser-3173438_640

Jaké rozvolnění nás čeká od pondělí 3. května: Otevřou kadeřnictví, do lázní mohou jen samoplátci, kteří prodělali covid-19

Zatím to vypadá, že pandemie koronaviru je u nás na ústupu, takže vláda pomalu přichází s uvolňováním. Kdo se těšil, že bude moci vyrazit do hotelu či lázní a užít si pár dní zaslouženého volna, tak bude bohužel zklamaný. Jak to s lázněmi bude vypadat v květnu a kdo další bude moci začít poskytovat své služby?

Hurá zpátky do školy

Situace v souvislosti s nákazou covid-19 je čím dál tím lepší, některé kraje hlásí významný pokles nakažených. Jedná se zejména o Karlovarský, Plzeňský a Královédvorský kraj, kde se od 3. května budou moci konečně otevřít kadeřnictví, pedikúry nebo kosmetické salóny. Ti, co už nedočkavě čekali na tento okamžik, jsou zajisté rádi. V rotační výuce se do škol v těchto jmenovaných krajích vrátí i žáci nižšího stupně šestiletého a osmiletého gymnázia či žáci 2. stupně základní školy.

Karlovy Vary. Foto: Pixabay

Částečně se uvolní i provoz lázeňských zařízení

Lázeňskou léčebně-rehabilitační péči budou moci lázně poskytovat jen těm pacientům, kterým bude alespoň částečně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Jako samoplátci budou moci do lázní odjet je ti, kteří prodělali covid-19, mají to laboratorně potvrzené a od prvního pozitivního antigenního nebo PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 90 dní před dnem nástupu na pobyt.

Léčebný pobyt po prodělaném onemocnění covid-19 pomáhá řešit tzv. postcovidový syndrom, se kterým se ti, co byli hospitalizováni na JIP nebo ARO, často potýkají. Mimo jiné se u nich objevuje přetrvávající námahová dušnost, snížená mobilita, ztuhlost kloubů, trvalá únava, psychické problémy, poruchy koordinace a komplikace u chronických onemocnění.

Na pokoji v lázních budou lidé ubytováni po jedné osobě, s výjimkou členů stejné domácnosti. Návštěvy v lázních jsou zakázány. Ve společných prostorech bude povinnost nosit respirátor (třída FFP2 nebo KN 95).

Zdroj info: https://www.mzcr.cz/tiskove-centrum-mz/od-3-kvetna-se-otevrou-kadernictvi-a-dalsi-sluzby-pece-o-telo-ve-trech-krajich-se-vrati-do-skol-dalsi-zaci/

Kadeřnictví. Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *