Křemelina v receptech: bílý prášek všestranného použití

Pleť

Křemelina je látka, která nabízí mnohé zdravotní účinky, a to nejenom při požití, ale také při lokální aplikaci. Používá se v potravinářství, ale také v kosmetice. Zakoupit si ji můžeme ve formě jemného bílého prášku a použít ji můžeme na výrobu mnohých produktů domácí kosmetiky. Při nákupu si ale dejte pozor, kromě potravinářské křemeliny (musí obsahovat minimálně 99 % oxidu křemičitého a méně než 1 % krystalického oxidu křemičitého) existuje ještě filtrační křemelina, která se používá do bazénů.

Domácí deodorant z křemeliny

I když si můžete koupit celou řadu deodorantů, včetně těch přírodních, existuje důvod, proč se pustit do výroby domácího deodorantu. Můžete totiž ušetřit spoustu peněz. Přírodní produkty jsou totiž obvykle dražší, než ty komerční. Pokud máte citlivou pokožku, vyplatí se vám do nich investovat – nebo si je jednoduše vyrobit doma. Budete potřebovat ¾ šálku kukuřičného škrobu, který smícháte se ¼ šálkem křemelinového prášku. Do dobře promíchané sypké složky přimícháme asi 8 lžic rozpuštěného kokosového oleje. Dáme do vzduchotěsné nádoby. Používáme tak, že do směsi namočíme konečky prstů a naneseme do podpaždí.

Úsměv

Foto: Pixabay

Křemelina pro bílé zuby

I když existuje také celá řada receptů, v rámci kterých si můžete vyrobit i domácí pastu, vystačíte si i s těmi kupovanými. Stačí, když zubní pastu nanesete na kartáček a křemelinový prášek nasypete na pastu. Stačí opravdu malé množství, protože křemelinový prášek působí abrazivně (tj. jsou v něm malé kousíčky, které odstraňují nečistoty).

Křemelina pro krásnou pleť

Křemelina se skvěle hodí pro přípravu masky nebo peelingu na obličej. A to hned ze dvou důvodů: zaprvé má abrazivní účinky, takže spolehlivě odstraní odumřelé kožní buňky, a za druhé kromě oxidu křemičitého obsahuje minerály prospěšné pro zdraví pleti, jako je vápník, hořčík, zinek, měď, selen, fosfor a další stopové minerály. Příprava masky/peelingu je velmi jednoduchá. Jednu lžíci křemelinového prášku smíchejte s vodou, medem nebo gelem z aloe vera tak, aby vznikla hustá pasta. Tu naneste na očištěný obličej krouživými pohyby. Jemně masírujte, pak nechte asi 2 minuty zatuhnout. Smyjte teplou vodou a naneste hydratační krém.

Zdroje info:

https://www.healthline.com/nutrition/what-is-diatomaceous-earth

https://mommypotamus.com/diatomaceous-earth-uses/

Foto: Pixabay