Jídlo pro dobrou náladu: tyto potraviny pomáhají

Losos

Zimní období může být náročné pro každého z nás. Krátké dny a časté špatné počasí nám příliš náladu nezvedají. Dlouhodobá ponurá nálada se může promítnout i do našich mezilidských vztahů, a to jak na pracovišti, tak doma. Přitom ale není důvod pro špatnou náladu. Existují metody, s jejichž pomocí můžete zapracovat na dobré náladě. Jednou z nich je úprava vašeho jídelníčku. Které potraviny byste podle neurologů měli do svého jídelníčku zařadit?

Jak jídlo ovlivňuje náladu?

Serotonin je jeden z velmi důležitých hormonů v našem těle. Má celou řadu funkcí: ovlivňuje emoční stavy, koncentraci, i paměť. Pokud budeme konzumovat potraviny, které zvyšují hladinu tohoto hormonu, můžeme si dopomoci nejenom k lepší náladě, ale také například k lepšímu výkonu v práci, protože budeme schopni lepšího soustředění na úkol. Mezi tyto potraviny patří ty, které obsahují tryptofan.

Vejce

Kromě velké dávky tryptofanu oplývají vejce také obsahem bílkovin a vitamínu B4, který ovlivňuje zdraví mozku a celkového vnímání. Bílkoviny jsou zase důležité pro pohyb. I když se dodnes spousta lidí žloutkům vyhýbá, největší množství vitamínu B4 se nachází právě v nich. Proto bychom vejce měli konzumovat celá. Pokud to s jejich množství nebudeme přehánět, nemusíme se obávat zvýšeného cholesterolu v krvi.

Vejce

Foto: Pixabay

Sýry, tofu a sójové výrobky

Také tyto potraviny obsahují bohaté množství tryptofanu. Byla provedena studie, která zkoumala zlepšení nálady u žen v období menopauzy. Ukázalo se, že pravidelná konzumace tofu vedla u těchto žen ke zvýšení hladiny serotoninu, díky čemuž lépe zvládaly období klimakteria. Tuto studii potvrdilo i několik následujících nezávislých studií.

Tučné ryby

Také tučné ryby, jako je losos nebo tuňák. Tyto potraviny obsahují tryptofan, lehce stravitelné bílkoviny a také omega-3 mastné kyseliny. Všechny tyto látky se podílejí na regulaci nálady. V zimě ryby oceníte také díky obsahu vitamínu D, který je v tomto období obtížnější získat. A právě nedostatek vitamínu D také určitým způsobem souvisí se špatnou náladou.

Oříšky a semínka

Oříšky a semínka patří mezi zdravé potraviny, protože také ony obsahují omega-3 mastné kyseliny. Oříšky považujeme za prospěšné pro paměť, koncentraci a energii. Také množství tryptofanu v nich není zanedbatelné.

Jakým potravinám se vyhnout?

Kromě potravin, které podporují dobrou náladu, existují také potraviny, které ji mohou zhoršit. Jedná se zejména o sladkosti a rychlé občerstvení.

Zdroj: https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-neurolodzy-mowia-co-jesc-aby-miec-dobry-nastroj,nId,5699441

Foto: Pixabay