Jednoduchý domácí koprový čaj dá sbohem nejen nespavosti

Kopr

Máte doma kopr? Aby ne! Vždyť tato rostlina je na zahrádce jakýmsi nezmarem. Vypěstovat si ji není nijak výrazně složité. Stejně tak si můžete bez potíží nechat semínka na příští rok. kopr je vynikající rostlinou hned z několika důvodů. Těmi nejznámějšími jsou bezesporu boj proti menstruačním křečím, nadýmání nebo v nadpisu zmiňované nespavosti. Právě na jeho boj s ní se zaměříme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Rostlina známá již ze starověku

Jednoznačně. Kopr se řadí mezi rostliny, které jsou známé již ze starověké kultury. V oblasti zdraví se jevil jako vynikající pomocník již ve starověkém Řecku a v Egyptě. Co se týká různých částí kopru, nejčastěji se používají semena a samotné hlavičky. Jinak ale do koprové omáčky dáváme především sytě zelené části rostliny.      

Jaké látky kopr obsahuje?

Málo jich určitě není. Konkrétně se jedná o:

  • železo,
  • vápník,
  • vitamín C,
  • hořčík,
  • mangan,
  • monoterpeny,
  • favonoidy
  • a jiné.

Jinak se také v mnohých publikacích uvádí, že oleje obsažené v kopru, dokážou potenciálně neutralizovat karcinogenní sloučeniny.

Kopr

Foto: Pixabay

Skvělé účinky kopru

Kopr umí díky vysokému obsahu vápníku pomáhat k zachování hustoty kostí, a to hlavně v průběhu menopauzy. Právě tehdy jsou ženy mnohem náchylnější k osteoporóze. Kopr také podporuje imunitu a vyznačuje se antiseptickými a detoxikačními vlastnostmi. Mimo jiné zvýší i tvorbu žluče a chuť k jídlu. Upraví i pravidelnou stolici. V neposlední řadě pomůže proti stresu a nespavosti.  

Čaj ze semínek kopru

Recept je velmi jednoduchý, potřebujete pouze jednu polévkovou lžíci semen a 2,5 dcl vody.

Semínka zalijete horkou vodou a necháte luhovat zhruba 15 minut. Pít byste čaj měli 1 až 2 x denně.

Recept na čaj z čerstvého kopru

K přípravě tohoto čaje se neobejdete bez 5 kusů čerstvých koprových květů, 1 polévkové lžíce medu a 0,5 litru vody. Postup je takřka totožný jako u čaje ze semen, jen luhování trvá 20 minut. Po praviodelné pití čaje nespavostí trpět nebudete.

Zdroj info: https://tojenapad.dobrenoviny.sk/caj-z-kopru/

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.