Nemoci jater

Játra a nemoci: Co vše vám může být…

Onemocnění jater jsou bohužel poměrně častou záležitostí a postihují, dá se říct, všechny generace lidí. Nejčastěji se objevuj v oblastech, které jsou typické slabším sociálním zázemím. Typické jsou v tomto ohledu zejména rozvojové země a státy mající ne příliš propracovaný, anebo žádný sociální systém. Játra mají v metabolismu člověka nenahraditelnou funkci, a tak se nelze divit faktu, že se jedná o onemocnění do značné míry fatální. Jejich detoxikační činnost je pro lidské tělo naprosto nepostradatelná a nelze se bez ní obejít.

Typické projevy jaterních onemocnění

Mezi nejčastější projevy nemocí jater patří podobné záležitosti, jako je tomu i u některých dalších onemocnění. Na mysli máme zejména únavu, minimální výkonnost a také časté nadýmání spojené s průjmy. Zapomenout nelze ani na nepřirozené a příliš rychlé hubnutí, jež je ale často důsledkem nechutenství a minimálního příjmu potravy. Člověk může mít i sklony k agresivitě a zapomenout bychom neměli ani a poruchy v oblasti sexuality či kožní vyrážky. Příznaků onemocnění jater je zkrátka hodně a často je pozná až ošetřující lékař.

Typy onemocnění jater

Onemocnění jater může být celá řada. Začít bychom mohli třeba dědičnými chorobami anebo steatózou, což je jakési ztukovatění jater. Velmi zákeřná je ovšem asi nejznámější nemoc, za niž je považována cirhóza jater. Jedná e o zánětlivou nemoc vedoucí k devastaci jaterních tkání. Příčin může být hodně, nicméně obecně je možné říct, že jí trpí zejména alkoholici či drohově závislí mající také hepatitidu typu C. Velmi nepříjemné jsou i infekční nákazy, mezi něž můžete zařadit virové hepatitidy A, B, C, D i E.

Další nemoci jater

Poměrně zvláštní, leč bohužel nikoli nereálné, jsou i nejrůznější poruchy metabolického charakteru. Známá je především porucha metabolismu železa označovaná jako hemochromatóza. Z dalších nemocí se objevuje Wilsonova choroba, tedy zvýšené ukládání mědi. Jaterní nemoci mohou mít i nádorový charakter.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *