Zelený zákal a jeho léčení

Zelený zákal

Zelený zákal není dnes bohužel ničím výjimečným a postihuje celkem velké množství lidí. Moderní technologie léčby si s ním ale již dokáže poradit, a to bez větších problémů. Označován bývá jako glaukom. Tento výraz pochází původně z řeckého slova glaukos, jež označuje barvu moře. Ve skutečnosti se nejedná o žádný zákal, ale pojmenován byl hlavně podle zabarvení rohovky ve finální fázi onemocnění. Ke vzniku glaukomu dochází na základě prokazatelného zvýšení očního tlaku. K tomu dochází často na základě nahromadění se většího množství tekutiny v oku. Ta běžně odtéká.

Jak se projevuje zelený zákal

Zelený zákal je charakteristicky poměrně nepatrnými a plíživými příznaky, které člověk mnohdy pozná až velmi pozdě. Odhalit je možné tuto chorobu za pomocí speciálního vyšetření, které je doporučováno zejména lidem starším věku 40 let. Příznaky se odlišují hlavně podle toho, o jaký glaukom se jedná. Jestliže dojde k zánětu, jsou typická různobarevná kola okolo světelných zdrojů. U glaukomu s uzavřeným úhlem zrudne vidění a dochází k velmi prudkým bolestem. Takzvaný glaukomový záchvat vyžaduje expresní lékařskou péči.

Rizikové faktory a prevence zeleného zákalu

Co se týká rizikových faktoru, tak těch může být hned několik. Obecně platí, že typický je zejména věk. Po zmiňované hranici 40 let může postihnout každého. Tvrdí se, že více jím trpí černoši. Nemusí se ale jednat o pravidlo. Obecně je vhodné vyvarovat se stresu. Mezi preventivní opatření by měla být léčba diabetu v případě, že jím trpíte. Důležitá je také samozřejmě dostatečná hygiena, a to nejenom fyzického rázu, ale i psychického.

Operace zeleného zákalu a léčba

Léčit zelený zákal je možné hned několika způsoby. V první řadě je možné nasadit léky. Jedná se o léčiva schopná umožnit odtok nitrooční tekutiny na potřebná místa. Laserová operace spočívá v tom, že do rohovky je vypálena malá dírka schopná pomoct regulovat nitrooční tlak. Operace se jmenuje laserová iridotomie. Chirurgická léčba přichází a jako poslední možnost.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.