Chia semínka

Jaké mají chia semínka účinky

O tom, že starověcí Aztékové měli naprosto bezchybnou fyzickou kondici, není pochyb. Hovoří o tom spousta nálezů z oblastí Jižní a Latinské Ameriky. Základem jejich skvělé kondice byl pochopitelně naprosto precizně stanovený jídelníček. Jeho nosnou součástí byla bezpochyby chia semínka. Právě ta totiž obsahovala spousty tělu prospěšných látek. Ostatně podívejme se na tato speciální semínka poněkud podrobněji. Jejich doba totiž nepominula. V současnosti se vrací jako součást moderního jídelníčku a stále více lidí je používá.

Posvátná semínka Aztéků

O tom, že mají chia semínka účinky blahodárné pro lidské tělo, není pochyb. V minulosti se jednalo dokonce o semínka posvátná, která se používala při různých náboženských obřadech a liturgiích, které staří Aztékové absolvovali. Semínka šalvěje hispánské, mateřské to rostliny chia semínek, měla v době okolo roku 900 před naším letopočtem dokonce formu platidla. Jejich cena byla tak vysoká, že mohla fungovat jako prostředek směny. Měla také pomoct překonat útrapy různých válečných výprav, jež Aztékové podnikali.

Jak se užívají semínka chia

Konzumace chia semínek může být různorodá. Nejčastěji se stejně jako v minulosti konzumují ryze syrová. Klidně se ale dají namlít tak, že budou úplně na prach a pak je můžete dát do jakýchkoli jídel. Mnohdy jsou dokonce i součástí nejrůznějších nápojů. Dříve je Aztékové používali i jako součást fazolí anebo jiných luštěninových pokrmů.

Zázračné semínko chia

Semínko chia se vyznačuje obsahem spousty různých vitamínů a látek. Jeho součástí ne velké množství proteinů a také kvalitních sacharidů. Vynikající je i vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které lidské tělo nezbytně potřebuje. Dále jsou v chia semínkách obsaženy prvky jako draslík, fosfor a antioxidanty. Zapomenout nemůžeme ani na vápník s posuty jiných prvků. Jde třeba i o přirozený zdroj železa či zinku.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *