Jaké hlavní výhody nabízí zdravý spánek

Zdravý spánek by měl být součástí života každého z nás, což už bylo řečeno v minulém článku, v němž jsme se věnovali těm správným podmínkám pro jeho vytvoření. Mnozí lidé tvrdí, že spánek je to nejsladší, co na světě existuje. Pravdě toto tvrzení stoprocentně není. Určitě tedy není od věci zaměřit se na to, v čem vlastně člověku zdravý spánek prospívá. Aspektů je velké množství, o čemž se ostatně společně přesvědčíme.

Zdravý spánek zlepšuje paměť

Mnozí lidé si myslí, že při spánku se prostě vypne mozek a má dovolenou! Opak je ale pravdou. Paměť během spánkového cyklu pracuje. Dochází k upevňování vzpomínek a procvičení dovedností, které jste se postupně naučili ve stavu bdělosti. Jedná se o takzvanou konsolidaci vzpomínek. Díky zdravému spánku tento proces proběhne mnohem rychleji a efektivněji. Nejlépe dostatek zdravého spánku pomáhá po naučení se nových dovedností typu nějaké fyzické aktivity nebo třeba cizího jazyka.

Prodlužte si život

Velmi důležitý je zdravý spánek i z hlediska celkové délky lidského života. Příliš velké množství spánku nebo naopak jeho minimum. Ještě úplně není dokázáno, jestli se jedná o skutečnost, anebo jen o náhodnou záležitost. Výzkumy ukázaly, že u žen ve věkovém rozmezí od 51 do 79 let se objevila větší úmrtnost v případě, že měly pouze do pěti hodin spánku denně. Spánek samotný také dokonale ovlivňuje celkovou úroveň života z hlediska jeho kvality. Nevyspaný člověk se často spíše potácí a jeho pracovní výkonnost je na minimu.

Domácí medicína

Mnozí tvrdí, že je spánek domácí lékař a daleko od pravdy jistě nejsou. Výborný je hlavně při boji se zánětlivými onemocněními a také při mrtvici, artritidě či předčasnému stárnutí. Pokud mají lidé navíc málo spánku, projeví se to i vyšším počtem zánětlivých bílkovin. Zapomenout nelze na zdravý spánek ani v souvislosti se zdravou stravou.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *