akné

Tabata cviky

Nejefektivnější, nejtěžší a zároveň nejnáročnější metoda intervalového tréninku. Přesně tak se dají charakterizovat tabata cviky. Mnozí lidé už o této revoluční metodě určitě slyšeli, nicméně pokud o ní třeba vy moc nevíte, určitě vám v následujících řádcích podstatu tohoto cvičení objasníme. Jedná se o velmi náročnou metodu, která není doporučována lidem, jež se sportováním teprve začínají. Představme si tedy tabata cviky mnohem podrobněji a poukažme si na jejich základní výhody a nevýhody.

Revoluční způsob tréninku

Tabata cvičení je pojmenováno po japonském lékaři Izumi Tabatovi. Ten spolu se svými kolegy poprvé poukázal na skvělé účinky této metody. Především zjistil fakt, že lidé, kteří po dobu 6 týdnů cvičili 5 x za týden, dokázali zvýšit svoji aerobní kapacitu až o 14 %. Anaerobní kapacita byla zvýšena dvojnásobně, tedy o 28 %. U tradičního cvičení došlo ke zvýšení o pouhých 9,5 %. Tabata představuje kardiovaskulární trénink, který dokonale zvýší výkonnost, a to během pouhých 14 minut denně. Klíčové jsou krátké intervaly k odpočinku.

Expresní výsledky

Velkou výhodou tabata cviků je jejich expresní účinek. Do pouhých 4 minut s vysokou intenzitou cvičení se můžete postupem času dostat do dokonalé formy. Původně byla tato metoda vyvinuta výhradně pro atlety, kteří si také sáhli na úplné dno svých fyzických sil. Tabata zvýší vaši svalovou zdatnost a také se pozitivně projeví ve fungování kardiovaskulárního systému člověka. Podívejte se ostatně na následující testy, jestli byste toto cvičení zvládli.

Zvládnete tabata cviky?

Tabata cviky jsou složeny z několika fází. Podle nich poznáte, jestli je skutečně zvládnete. V první řadě by mělo přijít 5 minut dlouhé skákání přes švihadlo. Dále přijde 20 vteřin maximálního úsilí a 10 vteřin pauza. Tento cvik je zapotřebí vykonat 6 až 7 krát. Jde o jeden interval. Celkově musíte zacvičit 5 těchto intervalů. Trénink musíte opakovat 3 až 4 krát za týden.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *