Anemie

Jak zvýšit svou obranyschopnost?

Pokud jste právě teď nachlazení, určitě dáte za pravdu, že prevence a zvyšování obranyschopnosti se vždy vyplatí. Imunitu si lze pěstovat. Dnes se podíváme na triky, které imunitu zvyšují. Některé jsou klasické, jiné vás třeba překvapí. Pojďme se na ně společně podívat.

Vitamíny a zdravý životní styl

Začněme klasikou. Je jasné, že pokud budete dodávat tělu ty správné vitamíny, imunita se bude posilovat. Které to jsou? Různé výzkumy ukazují, že sníženou imunitou trpí hlavně ti jedinci, kterým chybí základní živiny. Jde například o nedostatek zinku, selenu, železa, kyseliny listové nebo vitamínů A, B6, C a E. Je tedy dobré zaměřit se na zdroje těchto prvků a látek. Přitom se nedoporučují nějaké koňské dávky v preparátech v lékárně. Pro prevenci úplně stačí jíst zeleninu nebo ovoce, kde jsou tyto látky obsaženy. Dalším trikem je zdravý životní styl a cvičení. Sportovci jsou totiž podle studií méně nemocní než ti, co nic nedělají. Úplně stačí půlhodina cvičení denně, nebo například 1,5 až 2 hodiny týdně. Nemusíte se ani zaměřovat na určité disciplíny, úplně postačí svižné procházky nebo běh.

Alkoholu s mírou

Dalším tipem, který vám pomůže při cestě za dobrou imunitou, je omezené množství alkoholu. Nemusíte vyznávat žádný asketický styl života, je však jasné, že nadměrná konzumace tělu nepřidá. Alkohol při vyšší konzumaci může poničit mikroflóru ve střevech nebo játra, která jsou pro imunitu organismu důležitá.

Pravidelné otužování

Určitě je dobré dbát na teplé oblečení, pokud si to však můžete dovolit, otužujte se v běžných denních situacích. Neznamená to, že si ráno nevezmete čepici, ale například se nesprchujte úplně horkou vodu. Zkuste vlažnou, poté můžete teplotu i snižovat. Otužování vycvičí vaši obranyschopnost a jako prevence onemocnění je ideální.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *