Jak zatočit s rouškovým akné? Hydratací a domácí maskou

akné

Problémy s pletí. Trápí to téměř každou z nás, v době pandemie dvojnásob. Roušky a respirátory nás sice chrání před virem, ale pleti brání v dýchání a rouškové akné (na sociálních sítích se vžil název maskné) je na světě. Dá se s ním bojovat i v domácích podmínkách nebo je předmětem pro dermatologa?

Kde se vlastně bere?

Maskné se objevuje primárně na místech, která jsou dlouhodobě zakrytá rouškou (brada, tváře, okolí rtů). Pleť zde nemůže volně dýchat a zanáší se nečistotami. Pod rouškou či respirátorem se tvoří nadměrná vlhkost, která roztahuje póry a urychluje jejich ucpávání. Navíc se při tření látky o pokožku ničí ochranná bariéra buněk, a to může způsobovat další vyrážku nebo zánětlivé reakce.

rouškaRouška: foto Unsplash

Co na něj platí?

Nejdůležitější prevencí vzniku maskné je pravidelné čištění pleti. Vsaďte na osvědčený produkt, který vám sedí a čistěte pleť dvakrát denně. Dále nezapomínejte na hydrataci. Od věci nejsou ani čistící a detoxikační masky a peelingy, ale s těmi to raději nepřehánějte. Aplikace jednou týdně bohatě stačí. Pokud se ovšem o pleť příkladně staráte, a přitom se vám vyrážka stále rozšiřuje, svědí nebo mokvá, neváhejte navštívit svého dermatologa.

Tohle raději ne

Když se maskné objeví, make-upem to nezachráníte, spíše naopak. Zkuste proto na nějakou dobu líčení omezit. V žádném případě si pupínky neškrábejte nebo nevymačkávejte! Zanesete si tak do kůže ještě více nečistot a vyrážky se budete zbavovat o dost déle. V neposlední řadě je třeba důsledně měnit respirátory a roušky. Dovedete si představit, kolik nečistot se nashromáždí ve tři dny nošeném respirátoru? A přesně tolik se jich dostane otevřenými póry přímo do vaší pleti.

pleťová maska

Pleťová maska: foto Unsplash

Recept na domácí pleťovou masku

Jestliže se vám nechce zdlouhavě přemítat v drogerii, která čistící maska vašemu obličeji prospěje nebo ne, zamiřte raději do potravin a vyrobte si masku domácí.

Potřebovat budete: 2 lžíce zchladlého zeleného čaje

2 lžíce řeckého jogurtu nebo tvarohu

½ lžičky citronové šťávy

½ lžičky kurkumy

Postup: Všechny suroviny smíchejte v misce (pozor, kurkuma ji může zabarvit) a nanášejte na čistou pleť. Nechte působit 15 minut, poté opláchněte a použijte hydratační krém. Používejte maximálně dvakrát týdně.

Zdroje: https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/maskne-co-je-to-proc-vznika-a-jak-se-ho-zbavit-5938.html

https://uzdravsvouplet.cz/3-skvele-diy-prirodni-masky-na-akne

Akné: Náhledové Foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.