Jak vytáhnout klíště

Přestože mohou klíšťata přenášet onemocnění, která mají velmi vážné zdravotní následky, nemusíte se vyhýbat pobytu v přírodě. Musíte ovšem zachovat některá preventivní opatření. Jak se chránit před klíšťaty a jak ho v případě nalezení správně vytáhnout, to je obsahem dnešního příspěvku.

Preventivní opatření proti klíšťatům

Pokud jdete do přírody, je nutné použít vhodné oblečení. Tím jsou dlouhé kalhoty, ideálně světlé barvy, na kterých půjde klíště dobře vidět, a uzavřená obuv. Nezapomeňte se nastříkat repelentem proti klíšťatům. Vhodný je také náramek proti klíšťatům. V přírodě se pak vyhněte pohybu v travnatých nebo křovinatých porostech, nesedejte či nelehejte si do trávy. Doma se důkladně prohlédněte. Zejména pak místa, kde se klíště obecné vyskytuje nejvíce. Takovými místy jsou jamka v podkolení, podpaží, třísla, oblast za ušima, hlava a intimní místa. I přes prevenci je možné, že budete kousnuti klíštětem.

Jak vyndat klíště

Na přisáté klíště v žádném případě nenanášejte žádné oleje nebo masti. Tyto prostředky by ho mohly udusit a klíště by následně mohlo vyvrhnout obsah střev do rány. Tímto se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy. Klíště vytahujte pinzetou, speciálními kleštičkami nebo kartou. Uchopte ho co nejblíže kůži a mírným tahem s kývavými pohyby jej vytáhněte. V žádném případě s klíštětem netočte. Vyhněte se i tlaku na zadeček. Jakmile se vám klíště podaří vytáhnout, ranku ihned dezinfikujte běžným dezinfekčním prostředkem. Na to, zda klíště dezinfikovat i před vyjmutím, není jednotný názor. Klíštěte se nedotýkejte holýma rukama. Nutná je i dezinfekce nástroje, který jste použili pro vyjmutí, a také důkladné umytí rukou.

Vyšetření infekčnosti klíštěte

Bojíte-li se toho, zda nebylo klíště infikované, máte možnost zaslat ho k vyšetření. Analýza klíštěte zjistí, jestli náhodou nebylo přenašečem Lymeská boreliozy, klíšťové encefalitidy nebo ehrlichiozy. Pokud bude výsledek analýzy negativní, nemusíte se ničeho obávat. Pokud vyjdou výsledky pozitivně a zjistí se, že je klíště přenašečem některé z výše zmíněné infekce, je tato informace zásadní jak pro vás, tak pro vašeho lékaře. Jak tedy poslat klíště k vyšetření? Po vyjmutí ho vložte do igelitového sáčku a pečlivě uzavřete. Můžete poslat i takové klíště, na které jste v průběhu vytahování použili dezinfekci nebo olej. Vyplňte online nebo papírovou objednávku, proveďte platbu a odešlete klíště do laboratoře. Výsledky vám budou zaslány do 3 dnů na email, nebo do 4 dnů poštou.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *