špeky na břiše

Jak dlouho trvá pásový opar

Pásový opar neboli Herpes zoster  je virové onemocnění, které bývá velmi bolestivé. Je způsoben tímtéž virem, který je zodpovědný za plané neštovice. Virus přetrvá v nervových buňkách, a pokud jste již prodělali plané neštovice, nemáte tak docela vyhráno, protože virus se může vrátit v podobě pásového oparu.

Rizikové faktory pásového oparu a prevence

Podnětem pásového oparu bývá oslabení imunity, často také stres, šok, úraz, ale i porucha výživy a stáří. Pásový opar poznáte tak, že se na kůži vytvoří puchýřky, které jsou ohraničeny v  pásovitých ložiscích. V podstatě jde o vnější projev zánětu nervu. Inkubační doba pásového oparu je 7 – 14 dní. Nakažlivé je toto onemocnění 1 až 2 dny před vypuknutím prvních příznaků a poté ještě zhruba 5 dní od doby, kdy se objeví puchýřky. Pásovému oparu stoprocentně nepředejdete, ale můžete minimalizovat riziko jeho rozvoje. Hlavní prevencí je posilování celkové obranyschopnosti. Pásový opar není přenosný, nicméně osobám, které neprodělali plané neštovice, právě plané neštovice hrozí po kontaktu s nemocným pásovým oparem. Vyhýbat se nemocným s pásovým oparem by měly také těhotné ženy.

Pásový opar příznaky a projevy

Tím hlavním příznakem pásového oparu je bolestivé pálení, píchání a pnutí na kůži v místě, kde se do dvou dnů objeví skvrnky červené barvy. Tyto skvrny postupně vystupují a uprostřed nich se objevuje čirá tekutina. Dochází ke vzniku puchýřků, ve kterých se tekutina postupně zbarvuje do žluta a dochází k jejímu zakalení. Následně puchýřek zasychá, mění se ve stroupek a ten se odlupuje. Nejčastěji se pásový opar vyskytuje na hrudníku, bedrech a obličeji, ale výjimkou není ani jiná část těla. Puchýřky se objevují v pruzích a výskyt bývá většinou jednostranný. Dalšími projevy kromě změn na kůži jsou celková schvácenost, malátnost, slabost, zažívací potíže a někdy také zvýšená teplota. Velmi často dochází ke zduření místních lymfatických uzlin.

Pásový opar a jeho léčení

Zahájit léčbu pásového oparu byste měli co nejdříve, jakmile zjistíte příznaky. Ideální je doba do 3 dnů. Jistě vás zajímá, jak dlouho trvá pásový opar. Léčba pásového oparu bez komplikací trvá 5 až 7 dní. Léčba je symptomatická a podávají se obvykle protizánětlivé, analgetické a virostatické preparáty. Antibiotika jsou podávána jen u starších nebo oslabených lidí, a to jako prevence sekundární bakteriální infekce.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

8 komentářů

 1. Novák Bruno Odpovědět

  Prosím o sdělení zda můžu při pasovém oparu provézt koupel ve vaně teploty nemám jen bolest od půl zad,potírám se tek.půdrem a beru Herpesin 200 a bekomplex. děkují.

  1. monika Odpovědět

   Určitě bych nevylehávala ve vaně, mám pásový opar od čtvrtka a zjistila jsem to ihned, týden mě bolela levá půle páteře a rameno až k lokti, druhý den od objevení malého flíčku na rameni jsem si všimla, že jsou na něm krupičky, beru po 800 každé 4 hodiny, B12 a už to ani není vidět, ale NEMÁČET! Musí se to vysušovat, osprchovat a lehce ručníkem vodu odsát z místa, mazat tekutým pudrem, pořád všechno převlíkám, tak držím palce

 2. Marie Odpovědět

  Dobrý den,chci se zeptat: otec má pásový opar,už 5 měsíců.Sroupy již pomalu zmizely,ale stále má veliké bolesti. Lékařka mu nedala vůbec žádné léky,jen mu sdělila,že se pásový opar ničím neléčí a že to zmizí samo. Je mi to divné,že to trvá už tak dlouho. Otci je 84 let. Potřebovala bych poradit co s tím dělat. Děkuji M.

 3. Svěnčík Ladislav Odpovědět

  Prosím o zdělení co mám dělat?
  Pásový opar už mám 3 týdny a pořád mám velké bolestí, užívám
  Neurotin 300mg .Je mi 80 let.Děkují předem za radu.

 4. Jiřina Odpovědět

  Dobry den,mela bych dotaz jak dlouho muze byt pasovy opar infekcni? Dobiram prasky a mam uz stroupky. Dekuji za odpoved

 5. hana Odpovědět

  dobra den uz 3 tyden mam pasovy opar vybrala jsem dvoje antibiotika herpes ale porad me strasne pali rameno dneska jsem se vyoupala a nevim jestli si to mam stale mazat pudrem dekuji cupakova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *