Jak vakcína proti covid-19 mění menstruační cyklus u žen

Mladá pleť

Poté, co byla vakcína zpřístupněna všem obyvatelům Země, kteří o ni měli zájem, se začaly zjišťovat možné vedlejší účinky. Jedním z nich, který se u žen často opakoval, byla změna menstruačního cyklu po podání vakcíny typu mRNA. Podle výzkumů došlo obvykle k prodloužení doby mezi jednotlivými cykly, a to o jeden den. Lidově řečeno: ženy zaznamenaly „zpoždění“ jeden den. Ženy, které po první dávce vakcíny nezaznamenaly změnu, měly po druhé dávce zpožděnou menstruaci rovnou o dva dny.

Možné účinky na plodnost?

Ačkoli se odborníci shodují na tom, že plodnost by ani po podání druhé dávky vakcíny neměla být dotčena, spousta lidí se nyní obávají toho, proč došlo ke změnám v menstruačním cyklu žen. Podle laické veřejnosti to může souviset právě s plodností u žen, která může být vakcínami ovlivněna. Odborníci ale toto tvrzení odmítají a tvrdí, že tyto změny jsou v normálu a „v rozsahu normální variability“.

Vakcína mRNA

Foto: Pixabay

Změny v menstruačním cyklu

Změny se odehráli v rámci zpoždění menstruace o jeden až dva dny. Co se týče délky periody, či množství krvácení – to zůstalo stejné. Obvykle se všechny změny vrátily do normálu do jednoho měsíce od zaznamenání změny. V čem spočívá původ menstruačních změny u žen po podání vakcíny? Zatím je zapotřebí ještě dalších výzkumů, ale odborníci se domnívaní, že důvodem může být reakce na stres, který v těle vyvolalo očkování.

Hypothalamus-hypofýza-ovariální osa

Právě tato osa by měla být zodpovědná za zpoždění menstruačního cyklu u žen. Pomáhá regulovat načasování menstruačního cyklu u žen, přičemž může být ovlivněna stresory a životním cyklem ženy. A právě vakcína může být oním stresorem, který vyžaduje velmi silnou odpověď imunitního systému, kvůli kterému mohlo dojít ke zpoždění menstruace u žen. Nejedná se o jediný aspekt, který může tuto osu u žen narušit, takže podle odborníků bychom neměli podléhat panice. Obavy o neplodnosti zde rozhodně nejsou na místě.

Covid-19 a menstruace

Vědci zároveň upozorňují na skutečnost, že zatímco vakcína typu mRNA může vyvolat zpoždění menstruace až o dva dny, samotná nemoc může způsobit něco horšího. Při těžkém průběhu nemoci covid-19 u žen může dojít k vynechání menstruačního cyklu po dobu až několika měsíců. Těžký průběh nemoci může vést i k narušení plodnosti u žen, k předčasnému porodu či dokonce potratu.

Zdroj: https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/covid-vaccine-menstrual-cycle-period

Foto: Pixabay