Jak si vybrat jídlo ve fast foodu? Řiďte se následujícími pravidly

Fast food

Čas od času prostě neodoláte a musíte se najíst ve fast foodu. Nebudeme si nic nalhávat – pokrmy zde jsou založené na tucích, soli a sacharidech, takže nic zdravého. Přesto můžete zvolit některé varianty, které jsou zdravější a neobsahují tolik kalorií. Vybírejte zejména pokrmy, které obsahují libové maso, zeleninu a nějakou tu vlákninu. Vyhýbejte se obrovským menu, které zahrnují velké množství jídla a možná ještě sodovku zdarma. Snažte se získat informace o tom, jaké je nutriční složení vybraného pokrmu. Zde je nabídka fast foodu a doporučení pro jejich výběr.

Hamburgery ve fast foodu

Jedná se o nejtypičtější jídlo pro fast food. Bohužel, také to nejnebezpečnější. Hamburgery jsou kalorické a přitom vás nezasytí na dlouho. Pokud na něj přesto máte chuť, volte takové varianty, které obsahují co nejvíce libového proteinu. Ideálně zeleninové, luštěninové nebo drůbeží burgery. Objednejte si jen hamburger, bez jakýchkoli kombinací (hranolky, sodovka apod.). Pokud možno, zvolte dětskou porci a požádejte o zeleninu navíc. Místo housky zvolte raději možnost zabalit do listového salátu. A samozřejmě vynechejte slaninu.

Caesar salát

Foto: Pixabay

Kuřecí nabídka

Ačkoli kuřecí maso vnímáme jako zdravější variantu toho vepřového, i ono může obsahovat spoustu kalorií. Ve fast foodu jsou ale jednou z nejlepších možností, po kterých můžete sáhnout. Pokud máte na výběr, chtějte raději grilované než smažené maso. Obsahuje méně tuku. Zvolte maso, které není obalené, ale přírodní. Vynechávejte dresinky a sýr.

Ryby jsou ve fast foodu dostupné

I když se s tím nesetkáváme příliš často, ve fast foodu se dá narazit také na ryby. Jsou skvělým zdrojem proteinu a omega-3 mastných kyselin. Stejně jako u kuřecího ale hodně záleží na jejich přípravě. I ryby volíme nejlépe grilované, bez těstíček, nesmažené, bez majonézy nebo dalších dresinků. Zkuste si objednat více zeleniny.

Pozor na saláty

Ačkoli saláty považujeme za to nejzdravější, mohou se i ony stát kalorickou bombou. Kuřecí maso a zelenina jsou v pořádku, stejně jako vejce vařené natvrdo, ořechy a semínka. Avšak smažené vejce, sýr, majonéza či dresinky jsou tím, co jim zbytečně přidává kalorie. Požádejte obsluhu, aby při přípravě tyto věci vynechala nebo volte takový recept, který je neobsahuje.

Taco, tortilla a burrito

Dobrým obsahem těchto výrobků je libové maso (drůbeží), fazole, hnědá rýže, papriky, salsa, kukuřice (v rozumném množství), řecký jogurt. Vyhýbejte se ingrediencím, jako je sýr a zakysaná smetana, které jsou kalorické. Neobjednávejte si porci s dvojitou dávkou masa, protože pro vaše tělo může být obtížné si s takovým množstvím bílkovin najednou poradit. Zvolte malou porci nebo si velkou porci rozdělte na dvě jídla.

Zdroje info:

https://health.clevelandclinic.org/healthy-fast-food/

https://www.researchgate.net/publication/346220090_Fast_Food_Consumption_and_its_Impact_on_Health

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324847

Foto: Pixabay