Jak poznat zkažené koření? Můžeme ho ještě používat

Koření

Koření patří mezi potraviny, které při správném skladování vydrží i déle než jeden rok. Bohužel obvykle nemáme přehled o tom, jak dlouho koření skladujeme, protože si je přesypeme do nádobky, ze které se nám lépe používá. Typicky jde o skleněné kořenky v ozdobných stojáncích. Takto máme koření po ruce, kdykoli ho potřebujeme, ztrácíme ale přehled o tom, jaká je doba jeho spotřeby. Dobrou zprávou je to, že prošlé koření a bylinky nejsou zdraví škodlivé (pokud neplesniví či nehnijí).

Prošlé koření můžeme konzumovat

Koření, které již skladujete delší dobu vám po konzumaci nezpůsobí nevolnost či jiné zažívací potíže. Problém spočívá v tom, že pokud je koření staré, ztrácí svou chuť. Použít je v pokrmech je tedy poměrně zbytečné. Různé druhy koření budou procházet v různou dobu. Záleží také na tom, jestli je koření uchováváno vcelku nebo mleté. Obecně platí, že celé koření má delší trvanlivost, protože vzduchu je vystaveno menší plocha koření. Vůně a účinné látky jsou navíc uchovány uvnitř a uschovány před přístupem vzduchu. pokud máte koření na čem namlít, vyplatí se kupovat koření vcelku.

Koření

Foto: Pixabay

Doba trvanlivosti koření

Názory na to, jaká je trvanlivost koření a bylinek se poměrně liší. Najdete názor, že mleté bylinky a koření můžete skladovat až šest měsíců, zatímco koření a bylinky vcelku vydrží až jeden rok. Jiné zdroje dokonce uvádí trvanlivost koření vcelku delší než pět let. Jak se v tom tedy vyznat? Nezbude vám nic jiného, než se spolehnout sami na sebe. Rozhodněte se na základě kontroly stavu svého koření.

Zhodnoťte stav svého koření

Nejjednodušším způsobem je podívat se na datum uvedené na obalu. Vzhledem k tomu, že obaly často vyhazujeme, abychom měli koření k dispozici v dekorativních kořenkách, nemusíme mít tuto možnost k dispozici. Můžete si ale poznačit datum spotřeby přímo na kořenku. Pokud to neuděláte, musíte se spolehnout sami na sebe. Koření si prohlédněte. Vizuálně by mělo mít živé barvy, dále pak by mělo vydávat výraznou vůni. Při ochutnání byste měli cítit chuť tohoto koření. Pokud koření nemá chuť ani vůni, můžete ho vyhodit. Jeho použití totiž ztrácí svůj smysl.

Trvanlivost soli

Sůl je asi nejčastěji používaným dochucovadlem. Příznivé je na ní to, že neztrácí na své intenzitě, můžete ji tedy používat celé roky bez toho, že byste museli kontrolovat její trvanlivost.

Zdroje info:

https://www.thekitchn.com/do-spices-go-bad-23327159

https://www.jimejinak.cz/je-to-prosle-muzu-to-snist-nebo-to-mam-vyhodit/

Foto: Pixabay