Rosení oken a jejich plíseň: tip, jak se problému zbavit

Okno

Rosení oken je poměrně běžnou záležitostí na podzim a v zimě. Pokud se ale objeví i plíseň, máte problém. Důvodem je to, že plíseň může způsobit problémy jak se samotným oknem, tak také s lidským zdravím. Plíseň dokáže narušit povrchové materiály vašeho okna, jako je nátěr nebo těsnění. Je jasné, že takové okno nemůže fungovat tak, jak by mělo. U lidí pak může mít negativní vliv zejména na horní cesty dýchací, zhoršuje příznaky alergií a astmatu. Na rosení okenrosení oken je třeba zkrátka dát pozor.

Příliš mnoho vlhkosti

To, že se vaše okna začala rosit, znamená, že v místnosti je příliš mnoho vlhkosti. Kondenzace vody na oknech není samo o sobě závažný problém, vadí nám spíše esteticky. Avšak na místě, kde kondenzuje voda, může dojít k vytvoření plísně. Čím větší je rozdíl mezi vnitřní a vnější teplotou, tím více se vlhkost na oknech bude srážet. Ke kondenzaci může docházet vlivem špatného těsnění okna nebo také špatného napojení okna. Nejčastějším důvodem je ale špatné, nebo nedostatečné větrání.

Zamlžené okno

Foto: Pixabay

Větrání lékem na plíseň

Větrat bychom měli každý den, a to několikrát. Větráme v krátkých intervalech, rozhodně se nevyplácí okno otevřít na dlouhou dobu. Špatným nebo nedostatečným větráním si zaděláváme na problém. Plísni se daří ve vlhkém prostředí, které takto vznikne. Pokud plíseň objevíte, je zapotřebí zakročit co nejdříve. Čím dříve zakročíte, tím menší škody plíseň napáchá. Použijte na ni chlornan sodný (obsahuje ho například Savo proti plísním), který aplikujte podle návodu. Počítejte s tím, že přípravek poměrně zapáchá, takže bude zapotřebí místnost větrat.

Správné větrání

Větrat bychom měli alespoň třikrát denně, a to krátkou dobu. Na podzim je dobré při jednom větrání nepřekročit dobu 10 minut, v zimě pak 6 minut. Vlhkost v bytě by neměla překročit 60 %, protože to nahrává vzniku plísní. Způsobuje to také problémy u lidí, může například dojít k rozvoji bronchitidy, bolestem zad či artritickým bolestem. Jakmile se plíseň objeví, hned ji odstraňte. Pokud po ruce nemáte vhodný přípravek, můžete použít i hadřík namočený v octové vodě. Počítejte ale s tím, že po skončení práce bude hadr na vyhození.

Zdroje info:

https://www.svet-oken.cz/cz/plastova-okna/kondenzace-vody-a-plisen-na-oknech.html

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-czesty-widok-w-polskich-domach-lekarze-bija-na-alarm,nId,6477571

Foto: Pixabay