těhotenství 2
17/09/2014
Kategorie: Tipy a triky

Jak poznám, že jsem těhotná

Společných těhotenských příznaků je celá řada, ale každá žena těhotenství prožívá jinak, tudíž některá z vás může mít většinu níže uvedených příznaků, jiná pouze minimum. Než začnete hlásat do světa, že jste těhotná, a nakupovat oblečení pro těhotné a kojící matky, přečtěte si náš článek a opravdu si těhotenství ověřte.

Jak poznám těhotenství

Tím nejobvyklejším příznakem, jak se pozná těhotenství, je vynechání menstruace. Dalším příznakem je změna na prsou. Prsa jsou oteklá, často bývají i bolavá. Bradavky jsou citlivé a někdy také dochází ke ztmavnutí dvorce. Od druhého týdne těhotenství může mnoho žen pociťovat nevolnost, mdloby, nechutenství, často doprovázené zvracením. Můžete mít jiné chutě, trpět průjmem nebo zácpou. V prvním trimestru spousta žen pociťuje nadměrnou únavu a spavost. Časté jsou změny nálad v důsledku hormonálních změn. U některých žen se může zlepšit vnímání vůní a pachů. Neobvyklá není ani zvýšená teplota kolem 37 °C, častá bolest hlavy a bolest břicha jako při menstruaci. Ženám se může změnit pigment pokožky, mohou se jim začít více mastit vlasy nebo třepit nehty. Časté močení a pálení žáhy provází některé ženy od samého začátku až do konce těhotenství.

Těhotenský test

Máte-li podezření, že jste těhotná, můžete si doma udělat těhotenský test, kterým z moči zjistíte, zda jste gravidní či nikoli. První test si můžete udělat nejdříve za deset dnů od doby, kdy předpokládáte, že došlo k oplodnění. Výsledek testu v této rané fázi nemusí být přesný. Spolehlivě se můžete otestovat v období dvou až tří týdnu po předpokládaném oplodnění. Čím později si test uděláte, tím přesnější bude jeho výsledek. Těhotenský test seženete ho v každé lékárně. Ceny těhotenských testů jsou různé. Testy se liší i citlivostí na zvýšenou hladinu testovaného hormonu. Nejlépe je použít ranní moč, která obsahuje nejvíce hormonů. Výsledek se na testu objeví, nejčastěji v podobě čárek, do 5 až 15 minut. Pokud jste těhotná, na testu najdete dvě čárky, pokud test bude negativní, najdete na něm pouze jednu čárku.

Kdy se objednat k lékaři

Vyjde-li vám těhotenský test pozitivně, neměla byste otálet s objednáním se ke svému gynekologovi. Lékař vám provede krevní testy, ze kterých zjistí hladinu těhotenského hormonu v krvi. Následně těhotenství ověří ultrazvukovým vyšetřením. Plod je na ultrazvuku poznat v 5. až 6. týdnu těhotenství, který se počítá od prvního dne vaší poslední menstruace. Tímto vyšetřením ověří, zda se těhotenství vyvíjí normálně, tedy zda je vajíčko umístěno v děloze a ne mimo ni. V druhém případě by se jednalo o mimoděložní těhotenství, které je pro ženu nebezpečné.

2 komentářů
  1. gabuskavernerova@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *