těhotenství

Jak poznat těhotenství

Že jste těhotná, vám s určitou platností oznámí lékař po gynekologickém vyšetření. Sama na sobě, aniž byste si udělala těhotenský test, můžete rozpoznat rané těhotenské příznaky. A tím nemáme na mysli pouze zpožděnou menstruaci. Těhotenské příznaky na sobě můžete zpozorovat klidně již třetí den po oplodnění, běžně se dostavují po týdnu. Zpozorovat je můžete, ale nemusíte. O kterých příznacích je řeč, to si můžete přečíst v našem příspěvku.

Jak se pozná těhotenství bez testu

Pokud máte pravidelnou menstruaci a dojde k vynechání menstruačního cyklu, může to být příznak těhotenství. Vynechání menstruace nesignalizuje těhotenství vždy. Může to mít i jiný důvod, jak je například přemíra stresu nebo duševního vypětí, náhlá změna prostředí či známka nějakého onemocnění. U starších žen může znamenat blížící se klimakterium. Dalšími možnými příznaky těhotenství může být napětí, zvětšení a bolestivost prsů a ztmavnutí dvorců, zvýšená únava a ospalost, změna chutí, nechutenství, nevolnost a zvracení, průjem či zácpa, častá změna nálad, zvýšená teplota kolem 37 °C, častá bolest hlavy a bolest břicha, která je podobná jako při menstruaci.

Jak poznat těhotenství – těhotenský test

Pro potvrzení těhotenství si můžete udělat těhotenský test, který je běžně k dostání jak v lékárně, tak v drogérii. Dnes jsou již těhotenské testy spolehlivé a sama touto cestou můžete zjistit, zda jste gravidní již několik dní po vynechání jinak pravidelné menstruace. První test, který si můžete udělat deset dnů od pohlavního styku, není příliš přesný. Test je lépe provést dva až tři týdny od předpokládané doby oplodnění. Test je nejspolehlivější ráno, kdy je v moči nejvíce těhotenského hormonu.

Jak se pozná mimoděložní těhotenství

Těhotenský test je pozitivní vždy, když je žena těhotná, takže se z něj nedozvíte, je-li těhotenství nitroděložní, nebo mimoděložní. Mimoděložní těhotenství určí až gynekologické vyšetření. Mimoděložní těhotenství nastává v případě, že se oplozené vajíčko uhnízdí mimo dutinu dělohy, tedy například ve vejcovodu nebo v dutině břišní. Logicky se nabízí otázka, jak poznáte mimoděložní těhotenství. Po vynechání menstruace můžete začít špinit, pociťovat křečovité bolesti v podbřišku. Může dojít k prasknutí vejcovodu a k vnitřnímu krvácení do dutiny břišní. Může nastat šokový stav, silné krvácení z dělohy. Tato akutní břišní příhoda vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Život ženy je v tomto případě ohrožen.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *