Jak na intimní hygienu u dětí? Osvojte si správnou techniku

Miminko

Intimní hygiena u dětí je zásadní. Pokud je prováděna správné, udržujete své miminko v čistotě a bráníte jej tak nepříjemným infekčním onemocněním a nepohodlí. Kromě koupání bude určitou roli hrát také to, jak často miminko přebalujete, jakou kosmetiku používáte a jakým způsobem ji používáte. Ne vždy totiž více znamená lépe.

Četnost přebalování

Plenky jsou vyrobeny z prodyšných materiálů, které se navíc vyvarují nadměrného tření. Měnit bychom je měli samozřejmě podle potřeby, nejpozději však každé tři až čtyři hodiny. Spousta rodičů používá vlhčené ubrousky k očištění intimních partií. Mějte ale na paměti, že tyto ubrousky nenahrazují mytí ve vodě. Jsou skvělé na cesty, v domácích podmínkách je ale lepší dítěti opláchnout zadeček ve vodě po každém znečištění.

Koupání dětí

Foto: Pixabay

Kosmetika na intimní hygienu

I když je na trhu dostupná kosmetika na intimní hygienu u dětí, pokud nemá miminko žádné problémy, nemusíte ji používat. Na pravidelné mytí zadečku při přebalování stačí použít dětské sprchové gely nebo vůbec nic. Po omytí a osušení se dětem namaže oblast rozkroku třísel a konečníku krémem, který je určen speciálně pro děti a na tyto oblasti. Všechny krémy a masti aplikujeme v tenké vrstvě, aby mohla pokožka volně dýchat.

Voda při mytí

Při mytí intimních partií miminka je nejlepší použít čistou vodu. Ta by v prvních dnech života mohla být dokonce převařená, pokud u miminka zaznamenáte problémy s pokožkou. Obvykle však postačí již od samého počátku klasická kohoutková voda. Její teplota by měla být blízká tělesné teplotě. Ideální je umýt miminku zadeček pod tekoucí vodou, což je však úkol pro zručnější rodiče. Ti „začínající“ mohou miminku omýt partie s pomocí speciální jednorázové žínky.

Četnost koupání

Koupat nemusíte při každém přebalování. Je ale dobré miminko omýt vždy po stolici. A i když miminko nebudete koupat každý den, intimní oblasti by rozhodně měly být omyty na denní bázi.

Zdroje info:

https://gemini.pl/poradnik/dziecko/higiena-intymna-u-dzieci-jak-robic-to-prawidlowo/

https://www.nhs.uk/conditions/baby/caring-for-a-newborn/washing-and-bathing-your-baby/

Foto: Pixabay