Izotonické nápoje: pravidla jejich použití

Izotonické nápoje

Pokud pravidelně navštěvujete posilovnu, mohli jste si všimnout, že součástí nabídky těchto podniků jsou speciální nápoje. Nazýváme je izotonickými nápoji a užívají se zejména v době zvýšené fyzické námahy. Jejich použití při cvičení rozhodně není povinné, můžete však díky nim napomoci svému tělu regenerovat rychleji. Pokud je pijete v průběhu cvičení, docílíte tím také toho, že vaše svaly se tak rychle neunaví a po/při cvičení nedochází ani k bolestivým křečím ve svalech.

Co jsou izotonické nápoje?

Tento druh nápojů je určen k vyrovnání hladiny vody a elektrolytů v těle. Jakkoli to zní zvláštně, nejedná se o nic jiného, než o doplnění elektrolytů, vitamínů a minerálů. Izotonické nápoje obsahují také malé množství sacharidů. Směs těchto složek je ideální v případě, kdy člověk vykonává zvýšenou fyzickou námahu. Hořčík, který je v izotonických nápojích obsažen, může napomoci přecházet svalovým křečím.

Izotonické nápoje

Foto: Pixabay

Koncentrace minerálů

Správně „namíchaný“ izotonický nápoj odpovídá složení lidského těla. Obsahuje takové minerály, jaké jsou přirozeně obsaženy v lidském těle. Jejich doplnění se hodí zejména v případě, že člověk vyvíjí nějakou těžší fyzickou aktivitu. Nemusí jít tedy nutně o cvičení, ale také třeba o těžkou fyzickou práci na stavbě, namáhavá túra apod.

Pro koho jsou vhodná?

Izotonické nápoje, neboli izotonika, jsou vhodná pro lidi, kteří sportují déle, než jednu hodinu. Pokud se někdo aktivně hýbe a cvičí aspoň hodinu – může jít o aerobik, plavání, běhání nebo jiný druh fyzické námahy – měl by si doplnit tekutiny neperlivou vodou nebo jiným neslazeným nápojem. V případě, že vaše fyzická námaha není příliš těžká nebo je kratší, než jedna hodina, nebudete izotonický nápoj potřebovat. Důvodem je to, že není třeba doplnit elektrolyty, minerály a sacharidy.

Zdroj: https://www.rodzinazdrowia.pl/cwiczyc-z-izotonikami-czy-bez

Foto: Pixabay