Jak pečovat o suchou pokožku? Dopřejte jí hlavně dobrou hydrataci a výživu

Suchá pokožka dokáže hodně potrápit. Většinou je hrubá, napnutá a může se i loupat a má sklony k ekzémům, které člověka přivedou až do ordinace kožního lékaře. Jak se o ni starat, aby získala opět svůj hezký a zdravý vzhled?

Když vás pokožka svědí

Aby pokožka správně plnila svoji funkci, musí se v ní udržovat optimální vlhkost. Což se někdy lehko řekne, ale hůře provádí, čímž dochází ke vzniku suchosti pokožky. Poznáte ji na první pohled i pocit, protože bude stahovat, napínat se a mohou se na ní objevit červené skvrnky, šupiny, ba i prasklinky. Zejména škrábání je nebezpečné, protože pokožku na povrchu poškodí, a to už je jen malý krůček k tomu, aby se do ní dostaly nečistoty a způsobily zánět.

Co suché pokožce neprospívá

Nejčastěji suchostí trpí oblast dlaní, paty na chodidlech, lokty, kolena a podpaží. Určitě jste už sami zjistili, že příliš teplá voda takové pokožce vůbec neprospívá, neboť ji ještě více vysušuje. To samé platí o použití mýdla. Leč smývat špínu je třeba, tudíž po použití šetrného mýdla je nutné pokožku promazat vhodným krémem.

Pomáhá také strava, která vyživí pokožku zevnitř a dodá jí potřebné minerály a vitamíny. Jsou to hlavně vitamíny A, C, D a E, které by jí neměly chybět. Z minerálů je dobré vsadit na zinek, selen a měď. V jídelníčku by proto nemělo chybět maso, luštěniny, ořechy a semena, mléčné výrobky, zelenina a ovoce.

Foto: Pixabay

Vhodné krémy pro suchou pokožku

Při výběru krému pro suchou pokožku byste měli zohlednit to, že důležitá je hlavně hydratace a dodání živin. V současné době je v drogerii velmi bohatá nabídka nejrůznějších krémů. Volte zejména ty, které budou obsahovat:

  • Bambucké máslo – jedná se o tuk získaný ze semen stromu máslovníku afrického. Obsahuje mastné kyseliny, vitamíny A a E. Výborně hydratuje, léčí drobné ranky a ekzémy.
  • Kakaové máslo – obsahuje vitamín E a antioxidanty, perfektně hydratuje suchou pokožku
  • Avokádový olej – pleť nedráždí, dodává jí elasticitu a pružnost. Je bohatý na vitamíny E, C, K a vitamíny skupiny B a minerály zinek, fosfor, měď, hořčík, železo. Dále v něm najdeme omega-3 mastné kyseliny.

Zdroj: https://www.123medik.cz/magazin/avokadovy-olej; https://www.femina.cz/kakaove-maslo-krem/; https://www.osetreniran.cz/clanky/jak-pecovat-o-suchou-pokozku-a-kdy-vyhledat-lekare

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.