Inzulínová rezistence a její příznaky

Únava

Jedná se o stav, kdy je lidské tělo rezistentní (méně citlivé) na účinky inzulínu. To se může projevit vážnými nemocemi a celkovým zhoršením zdravotního stavu. Ve své podstatě není inzulínová rezistence nemoc, ale může zapříčinit spoustu nepříjemných zdravotních stavů. A zdaleka se netýká jen obézních lidí! Je možné ji vyléčit a s léčbou je vhodné začít co nejdříve. Proto se vyplatí znát její příznaky.

Hyperpigmentace a keratóza

Změna barvy kůže, zejména v záhybech (jako je podpaždí nebo podkolenní jamka) je jednou z nejčastějších příčin inzulínové rezistence.

Podpaždí

Foto: Pixabay

Špatná nálada

Špatná nálada, často až deprese spojená s únavou, malátností a potížemi se spánkem mohou být další velmi častou příčinou inzulínové rezistence. Jsou způsobeny tím, že hladina glukózy v krvi kolísá, stejně tak hladina inzulínu se mění.

Zhoršení paměti

Pokud čím dál častěji zapomínáte a máte potíže interpretovat smyslové vjemy, můžete to být kvůli nadbytku inzulínu. Ten nebyl absorbován tkáněmi. Vzhledem k tomu, že dochází k ovlivňování některých receptorů v mozku, vede to k horšímu psychickému stavu, vyznačujícímu se sníženou schopností vnímat a interpretovat, zhoršením paměti a celkové koncentrace.

Vyjadřování názorů

Tento příznak se týká pouze žen. Ty, které trpí inzulínovou rezistencí, nedokážou vyjádřit svůj názor i na jednoduché věci.

Přírůstek na váze

Pokud jste zničehonic na svém těle zpozorovali nárůst tukové hmoty, může to souviset s kolísáním hladiny inzulínu. Ten se totiž – když je ho nadbytek – snaží ukládat tuk do tukové tkáně. Tohoto tuku se nelze zbavit pouze cvičením, ale také zavedením vhodné stravy a farmakologickou léčbou.

Chuť na sladké

Jedná se o naprosto typický příznak inzulínové rezistence. Pokud dochází k nadprodukci inzulínu, projevuje se to téměř nezvladatelnou chutí na něco sladkého.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/objawy/najczestsze-objawy-insulinoopornosci-sprawdz-czy-je-masz-aa-AN5r-fJ3h-1qdp.html

Foto: Pixabay