Paracetamol: Co všechno dovede ovlivnit? Budete se divit!

Pilulky

Jakmile se o slovo hlásí chřipka či nachlazení, automaticky spousta z nás sáhne po lécích s obsahem paracetamolu. Tahle látka sice při domácím léčení skvěle odvádí svou práci, ale není vhodná pro každého. Navíc ovlivňuje i pochody, které by vás v této souvislosti rozhodně nenapadly.

Tradiční lék

Paracetamol (v USA známý také jako acetaminofen) se poprvé objevil v roce 1953. Jeho pozitivní účinky jsou nesporné. Spolehlivě pomáhá od jakéhokoliv druhu bolesti a snižuje také horečku. Navíc nedráždí žaludek a je vhodný i pro mladší děti. Díky těmto vlastnostem se stal jedničkou mezi léčivy, která dovedou zatočit s projevy viróz a nachlazení. Jenže má i svou temnou stránku.

lékyLéky: foto Pixabay

Toxiny v játrech a problémy s plodností

Také se v případě nachlazení doma léčíte čajem s příměsí alkoholu? V tom případě zbystřete! Paracetamol se totiž s alkoholem nesnese. Zanáší pak játra škodlivými toxiny, které mohou způsobit jejich selhání. Pokud k tomu dojde, pacienta zachrání leda velmi rychlá transplantace. Zákaz užívání léků s obsahem paracetamolu platí i pro ty, kteří nějakým onemocněním jater trpí. Jakékoliv užívání léků proto vždy konzultujte se svým lékařem.

TěhotenstvíTěhotenství: foto Pixabay

Několik studií prokázalo, že paracetamol není úplně vhodným léčivem pro těhotné ženy. Může způsobit výkyvy pohlavních hormonů, které negativně ovlivňují vývoj plodu. Podle studie publikované na serveru Medicalexpress dokonce snižuje plodnost.

Snadné předávkování

Léky s paracetamolem užíváme tak běžně, že si ani neuvědomujeme, jak jednoduše se s nimi můžeme předávkovat. Stačí užít během dne různé léky s různým obsahem účinné látky a problém mže být na světě. Pokud máte podezření, že jste se předávkovali, okamžitě volejte lékaře! Musí vám být okamžitě podán protilék, jinak hrozí nahromadění škodlivých toxinů a selhání jater. Ani v případě tak běžného léčiva si nikdy neordinujte léky a dávky sami.

Zdroje: https://www.lekarna.cz/clanek/jak-je-to-s-paracetamolem/

              Wikipedia.org

Léky: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.