Běhání s monitorem srdečního tepu

Běhání

Pokud už patříte mezi poměrně zdatné běžce, vyplatí se investovat nejen do kvalitnější obuvi, ale také do speciálních zařízení, které vám mohou pomoci. Při běhání dosahujete stále lepších časů a už uběhnete mnohem delší vzdálenosti. Monitor srdečního tepu se může stát užitečnou součástí vašeho tréninku – můžete se zaměřit na hubnutí, budování svalstva nebo prostě jen to, abyste se zbytečně nepřetěžovali.

K čemu je monitor srdečního tepu?

Pokaždé, když běháte, souvisí to se zvýšenou námahou. Vždycky se vám musí zvýšit srdeční tep a zadýcháte se. Souvisí to s rytmem zúžení tepen, který závisí na tom, jak pracuje vaše srdce. Srdeční frekvence, kterou zjistíte prostřednictvím monitoru srdečního tepu, vám může ukázat, jak jsou vaše svaly vyživovány mastnými kyselinami, glykogenem. Díky tomu, že budete znát srdeční frekvenci budete vědět, jaké úsilí máte zvolit, a jak tréninkem ovlivníte své tělo (budování svalstva, hubnutí apod.).

Chytré hodinky

Foto: Pixabay

Druhy monitorů srdečního tepu

Na výběr je nepřeberné množství těchto přístrojů. Některé jsou zabudovány do chytrých hodinek, jindy si můžete koupit přístroj, jehož hlavní funkcí je právě měření srdečního tepu. Obvykle má formu hodinek, je ale možné nosit jej také na prstu, kolem krku a podobně. Záleží na tom, jakou formu budete preferovat, i když pravdou je, že spousta sportovců vnímá tu kolem krku jako příliš rušivou. Oceníte ji ale v případě, kdy máte raději rychlou chůzi, než běh.

Použití monitoru srdečního tepu

Do každého z různých druhů monitorů je zapotřebí nejprve zadat váš maximální srdeční tep. Ten je obvykle značen HRmax a vypočítáte ho podle jednoduchého vzorce: 220 – váš věk. Pokud chcete dosáhnout lepšího fyzického stavu, měli byste dosáhnout 60 % HRmax. Pokud chcete hubnout, je zapotřebí dosáhnout 70 až 80 % HRmax. Chcete-li zlepšit svou výdrž, měli byste běhat v rozmezí 80 až 90 % HRmax. Pokud běžíte závodně, měli byste dosáhnout 90 až 100 % HRmax. Při běhu s monitorem srdečního tepu je tak velmi snadné dosáhnout požadovaného cíle, ať už je jakýkoli. Většina monitorů vás bude informovat signálem o změně v HRmax.

Zdroj: https://www.rodzinazdrowia.pl/bieganie-z-pulsometrem

Foto: Pixabay