Imunita u dětí: jsou vaše děti často nemocné? Pomoc nadosah!

Nemocný chlapec

Začátek školního roku je pro mnohé rodiče úlevou. Děti se vrací do školy či školky a rodiče tak nemusí plánovat, co s nimi, zatímco budou v práci. Bohužel, dětská zařízení jsou taktéž místem, kde se snadno předávají různé nemoci a infekce. A tak se může stát (zejména u dětí, které jsou poprvé do školky), že jsou spíše doma, než ve školce/škole. Co můžete udělat pro to, aby bylo vaše dítě co nejvíce zdravé?

Zdravá strava je základ

Děti by každý den sníst asi pět porcí ovoce a zeleniny denně (tyto porce jsou ve velikosti poloviny talíře), ale také celozrnné výrobky a libové bílkoviny. Kromě toho se zaměřte na mléčné výrobky (nebo jiný zdroj vápníku) a zdravé tuky. Vyhýbejte se zpracovaným potravinám (uzeniny), potravinám s přidaným cukrem a nezdravými tuky. Sem tam můžete dítěti dopřát sladkost, nemělo by to ale být na denním pořádku.

Nemocné dítě

Foto: Pixabay

Doplňky stravy

Spousta rodičů se rozhodne investovat do doplňků stravy pro podporu dětské imunity. Pokud se ale nezaměříte na správnou a zdravou stravu, můžete vyhazovat peníze z okna. Je nutné si uvědomit, že doplňky stravy nenahrazují zdravou stravu, pouze ji DOPLŇUJÍ. Pokud máte dítě, které odmítá zeleninu nebo má jinak omezenou stravu, může mít multivitamin se železem smysl – před užíváním se ale poraďte s dětským lékařem.

Imunita u dětí a dostatek spánku

Děti potřebují spát více, než dospělí. Kojenci by měli spát 12 až 16 hodin denně, dopívající pak 8 až 10 hodin. Existují děti, které potřebují spát více, stejně jako ty, které spát nechtějí téměř vůbec. Avšak dostatek spánku je důležitý. Podpořit jej můžete tím, že svým dětem odepřete asi hodinu či dvě před spaním jakékoli obrazovky (televize, počítač, mobilní telefon). Před spaním je dobré udělat si rituál, který budete dodržovat. Dětské tělo se tak připraví předem, že už je čas spát.

Dostatek pohybu

Také pohyb je velmi důležitý. Děti jsou obvykle samy o sobě dostatečně aktivní. Dospělí by je proto neměli krotit v pohybu, naopak podporovat. Neznamená to, že by se každé dítě mělo věnovat nějakému sportu, stačí procházka nebo hraní na hřišti. Více neznamená lépe. Některé děti jsou sportovně založené, avšak pokud budou cvičit několik hodin denně, může u nich vzniknout syndrom vyhoření. A ten oslabuje nejenom imunitní systém.

Zvládání stresu

Pokud procházíme stresem, jsme náchylnější k infekcím. To platí u dětí i dospělých. První návštěva školy nebo školky (nebo pouhý návrat) může být pro děti značně stresující. Zajistěte, aby měly čas na hraní a často jim opakujte, jak jsou pro vás důležití a máte je rádi. Nevyhýbejte se společně strávenému času a vytvářejte příležitosti, aby děti mohly sdílet své strachy, obavy a úzkosti.

Zdroje info:

https://www.health.harvard.edu/blog/boosting-your-childs-immune-system-202110122614

https://www.parents.com/health/cold-flu/cold/boost-childs-immunity/

Foto: Pixabay