Imunita seniorů a způsoby, jak ji posílit

Senior

Čím jsme starší, tím více musíme myslet na své zdraví. Zejména senioři by se měli na posílení svého zdraví zaměřit. Imunitní systém je poměrně složitá věc, nicméně existuje několik faktorů, kterými jej můžeme posílit. Důvodem, proč je spousta seniorů tolik náchylná k nemocem, je to, že se nevěnují pohybu. Z výzkumů ale vyplývá, že i jen jedna hodina mírné fyzické aktivity denně zlepšuje funkci imunitního systému až o 30 %!

Cvičením ke zdraví

Aby fyzická aktivita ovlivnila zdraví člověka, je třeba ji provádět pravidelně. Senioři, kteří nejsou zvyklí na pravidelný pohyb, by měli začít s velmi mírnou zátěží. Postačí například hodinová procházka mírným tempem. Neplatí, že čím větší je zátěž, tím lepšího účinku na imunitním systému dosáhnete. Naopak – příliš velká fyzická zátěž (zvláště pokud nejsme zvyklí na pohyb) může mít opačný efekt, tedy snížení funkce imunitního systému.

Senioři

Foto: Pixabay

Zdravé stravování

Další součástí zdravého životního stylu, který vede k lepší imunitě, jsou správně zvolené potraviny. S imunitou si obvykle spojujeme vitamín C. Zařazením potravin, které ho obsahují, tedy rozhodně nic nepokazíme. Jeho zdroji jsou citrusy, černý rybíz, petrželka nebo různé druhy ovoce. Česnek má antivirové i antibakteriální vlastnosti, proto se hodí zejména tehdy, chcete-li pracovat na svém imunitním systému. Navíc chrání před aterosklerózou, snižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje činnost trávicího systému.

Potraviny pro váš imunitní systém

Mastné mořské ryby obsahují vitamín D3 a omega-3 mastné kyseliny, které posilují imunitní systém. Zaměřte se i na příjem kysaných mléčných výrobků, které prospívají zdraví střev. A je známo, že zdraví člověka je skryté právě ve střevech. Také zinek je pro imunitní systém důležitý – najdete jej v luštěninách, červeném masu, špenátu, chřestu či ořeších.

Žádný stres

Všechny prospěšné účinky potravin i fyzické aktivity lze velmi snadno ztratit, pokud pociťujete stres. Nebezpečný je zejména ten dlouhodobý. O stresu se všeobecně ví, že ovlivňuje naše zdraví. Co se týká imunitního systému, můžeme říci, že stres výrazně snižuje jeho funkci.

Zdroj: https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/jak-wzmocnic-odpornosc-u-seniorow/

Foto: Pixabay