Je středomořská strava jediná tak zdravá aneb jak vznikl názor o její prospěšnosti

Když se zeptáte, která strava patří mezi nejdravější, odpoví ti, co tomu rozumějí, že středomořská. Ta představuje zejména kuchyni řeckou, italskou, španělskou a francouzskou, kde je důraz kladený příjem rostlinné stravy, nenasycené tuky a bílkoviny. Ale copak jinde se zdravě nevaří?

Jak se dospělo k závěru, že ve Středozemí se jí zdravě

O tom, že středomořská strava patří mezi nejdravější, rozhodla neformální studie, která byla provedena americkým výzkumníkem Ancelem Keyesem v letech 1952 až 1957. Ten si vzal na paškál kuchyni v sedmi zemích – Itálii, Řecku, Jugoslávii, Nizozemsku, Finsku, Japonsku a USA.

Na základě zjištěných poznatků přišel k tomu, že stravovací návyky obyvatel v Itálii a Řecku jsou spojené s nižší mírou onemocnění srdce. Keys tedy začal propagovat tento způsob stravování jako základ pro kvalitnější život.

Cožpak jinde se zdravě nevaří?

Zaměření pouze na evropskou gastronomii ale může být poněkud zavádějící. Jakoby se jinde zdravě nevařilo. Ve spoustě kuchyní najdete jídla, v nichž je základem zelenina, luštěniny a zdravé tuky. Platí to například pro zeleninové karí v indické kuchyni, guatemalské dušené maso se spoustou zeleniny a v Etiopii zase často vaří luštěniny.

Co mají dělat lidé, kteří nemají rádi mořské plody a ryby, jež bývají součástí středomořské stravy? Pokud je člověk nejí, ještě to neznamená, že se stravuje nezdravě.

Foto: Pixabay

Středomořskou stravou se můžete inspirovat

Jestliže ve vašem jídelníčku bude převažovat rostlinná strava s dostatkem zeleniny, ovoce, luštěnin, nenasycené mastné kyseliny a libové maso, pak se dá hovořit o tom, že se stravujete zdravě. Inspiraci najdete nejen v receptech italské či řecké kuchyně, ale i v jiných zemích, třeba mimo Evropu.

Výživoví poradci obvykle doporučují pestrý a vyvážený jídelníček. Když se necháte inspirovat středomořskou stravou, určitě chybu neuděláte. Ale spoustu zajímavých a zdravých kuchařských lahůdek mají i další národy než ty, které žijí v oblasti Středozemního moře.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/the-problem-with-the-mediterranean-diet-were-not-talking-about-enough#The-basic-principles-of-the-Mediterranean-Diet-can-be-applied-to-any-cultural-cuisine

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.