Ibiškový čaj je přínosný pro lidské zdraví. V zimě navíc zahřeje

Ibiškový čaj

Ibišek (Hibiskus sabdariff) je možné použít pro jeho léčivé účinky. Poradí si například s degenerativními onemocněními, vysokým krevním tlakem, pomůže s poruchami lipidového metabolismu, ale také s některými druhy rakoviny. Ibiškový čaj se užívá při zánětlivých onemocněních ledvin a jater. Ibišek roste zejména v tropických a subtropických oblastech po celém světě. Kromě toho, že vypadá nádherně, je to také jedlá rostlina.

Představujeme ibišek

Ibišek roste ve formě keře, který může dosáhnout výšky až 2,4 metru. Není náročný na pěstování. Vyžaduje dobře propustnou půdu, která nemusí být bohatá na živiny. Ideální je teplota 21 °C. Během prvních 5 měsíců růstu potřebuje alespoň 13 hodin slunečního záření denně. Od září až do konce října ibišek kvete (záleží to ale hodně také na zemi, ve které ibišek roste). Semena, listy, plody a kořeny rostliny se používají v potravinářství, na výrobu čaje, sirupu, želé, vín, šťáv a koření.

Ibišek

Foto: Pixabay

Ibiškový čaj je plný antioxidantů

Flavonoidy, gossypetin, hibisketin a sabdaretin – to jsou jen některé z antioxidantů, které ibišek obshuje. Dále je třeba jmenovat vitamín C (kyselina askorbová), který má sám o sobě velmi silné účinky pro zdravý organismus. Semena ibišku jsou zdrojem rostlinných bílkovin. Restované či mleté se používají do čajových směsí, ale i polévek či omáček. Ibiškový čaj neobsahuje kofein a má typickou červenou barvu. Svou chutí připomíná lesní ovocnou směs. Ibišek je tedy nejen krásnou rostlinou, také krásným čajem.

Ibišek pro zdraví

Ibiškový čaj se používá ve formě nálevů či dokonce extraktů k léčbě vysokého krevního tlaku. Díky antokyanům udělá spoustu práce a navíc nemá žádné vedlejší účinky! Ibiškový čaj má močopudné a mírně projímavé účinky. Pokud jej budete konzumovat každý den, můžete snížit hladinu celkového cholesterolu v krvi.

Zdroje info:

https://dietetycy.org.pl/hibiskus/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6621350/

https://www.ireceptar.cz/zdravi/ibisek-caj-ucinky-30000212.html

Foto: Pixabay