Hmyzí nebezpečí z lesa: bolestivé bodnutí i vyrážky

vosík

V létě si rádi užíváme výlety do přírody, především do lesů, kde se dá skrýt před nesnesitelným horkem měst. Během teplých měsíců se však začíná dařit hmyzu, který na svém výšlapu potkat určitě nechcete. V naší republice žijí totiž druhy, které vám svým bodnutím mohou přivodit i smrt, v lepším případě pak nepříjemnou vyrážku. Které to jsou?

Vosa obecná a vosa útočná

V posledních letech se s vosami roztrhl pytel. Obtěžují nejen chataře a chalupáře, kteří s nimi svádějí nekonečný boj, ale často si budují hnízda právě v lese. Obvykle ve ztrouchnivělých pařezech, stromech či v zemi. A věřte, že do jejich hnízda šlápnout nechcete. Jejich bodnutí je sice málokdy smrtelné, alergikům však může způsobit opravdu nepříjemné chvilky. Proto vosy nedrážděte, i když umí být pěkně otravné.

vosyVosy: foto Pixabay

Vosíci

Vosíky si spousta lidí plete s již zmíněnými vosami. Vyznačují se však delšíma nohama, které jsou oranžově zbarvené. Vosíci s oblibou staví svá hnízda v blízkosti lidských sídel, ale objevit je můžete i ve vysoké trávě na lesní mýtině. Nejsou agresivní, pokud je vysloveně nedráždíte, ale bodnout dovedou velmi bolestivě.

klošKloš: autor: Sanja565658/ Creative Commons/ CC-BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Kloš jelení

Zvláštní placatá moucha, tak by se dal laicky nazvat kloš. I když primárně parazituje na vysoké zvěři, rád si nasaje krev i z člověka a dovede pěkně znepříjemnit každou lesní procházku. Po dosednutí na oběť mu totiž odpadnou křídla a díky své stavbě těla se velmi těžko odstraňuje. A jeho bodnutí není nic příjemného. Přenáší totiž bakterie, které udělají z každého vpichu svědící rudý pupínek a u citlivých jedinců mohou vyvolat několikatýdenní vyrážku.

Žahalka obrovská

To největší nakonec. Žahalka obrovská je největším blanokřídlým hmyzem Evropy, a i když obývá spíše teplejší části kontinentu, pomalu se dostává i na naše území. Je velmi podobná sršni, je však větší a má výrazně oranžovou hlavu. Její bodnutí je opravdu velmi bolestivé. Zdravého člověka by však nemělo ohrozit.

Zdroj: https://pmczech.webnode.cz/products/nas-bodavy-a-kousavy-hmyz1/

Vosík: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.