Droga jménem láska: Účinkuje jako kokain

láska

Máj je, jak známo, lásky čas. Všechno kvete, zelená se a pučí a teplé počasí přímo svádí k nějakému flirtu. Co ale láska vlastně znamená? Je to záležitost naší duše nebo jen hormonální koktejl v mozku? A co udělá s naším tělem? Uvidíte, že úsloví „zbláznit se láskou“ má opravdu něco do sebe.

Má mnoho podob

Láska se vyskytuje v nejrůznějších podobách. Staří Řekové považovali za jakousi formu lásky i oddanost a tradovalo se, že vesmír je řízen soubojem lásky a nenávisti. My se budeme věnovat především lásce partnerské ve všech jejích fázích. A začneme zamilovaností. Vzpomínáte si, když jste šli na své první rande s vysněným protějškem? Určitě jste byli nervózní, třásly se vám ruce a možná se vám ze začátku i zadrhával hlas. Láska je totiž ve svém prvopočátku pro náš mozek velice stresující a do krevního řečiště se vyplavuje hormon adrenalin.

láskaLáska: foto Pixabay

Svou funkci v této rané fázi zamilovanosti mají i pohlavní hormony, testosteron a estrogeny. Ovlivňují naše libido a sexuální přitažlivost mezi partnery. Věděli jste, že při prvním setkání s člověkem opačného pohlaví váš mozek za půl sekundy zjistí, zdali je pro vás daná osoba kompatibilní? Zbývající část randění pak vlastně zjišťujete, jestli to mozek protějšku vyhodnotil stejně.

láskaLáska: foto Pixabay

Zamilovaní pod vlivem

Připusťme tedy, že přeskočila pověstná jiskra a Amorův šíp vás oba zasáhl plnou silou. Tehdy se uvolňují specifické hormony, především fenylethylamin, kterému se právem říká „droga zamilovaných“. Na lidský mozek má podobný vliv jako kokain. Přináší pocit euforie, nečekanou záplavu energie a nasadí vám ty proslulé růžové brýle, kvůli nimž tak trošku „zblbnete“. Tato fáze ale trvá jen krátkou dobu a po ní se ujímají vlády endorfiny společně s oxytocinem. Oxytocin drží pár pohromadě pro případ zplození a výchovu potomka. Je statisticky dokázáno, že pokud k početí potomka nedojde, drtivá většina párů se po opadnutí oxytocinové vlny rozejde, což se stává mezi třetím a pátým rokem od začátku vztahu.

Zdroje: https://www.next-clinics.cz/aktualne/chemie-lasky

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2010/cislo-10/laska-hormony.html

Láska: Náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.