Kuchyňský olej: Nápady, jak jej ještě využít

Smažení

Je vám líto po smažení olej jen tak vyhodit? Nemusíte! Existují totiž způsoby, jak jej můžete ještě smysluplně využít. V současné době je totiž možné recyklovat téměř všechno. Stačí jen být trochu kreativní. Tento trend recyklace se šíří celosvětově, takže je stále více domácností, jejich obyvatelé se dvakrát zamyslí, než danou věc skutečně vyhodí. Může v tobě totiž skrývat potenciál na další využití. Jako například kuchyňský olej.

Olej po smažení nevyhazujte

Problém s použitým olejem je v tom, že spousta lidí ani neví, kam s ním. Někteří jej vylijí do odtoku nebo do záchodu. Problém je ale v tom, že použitý olej není biologicky odbouratelný. Znečišťuje životní prostředí a navíc může způsobit to, že se vám ucpe odtok. Z tohoto důvodu byste se tohoto zlozvyku měli co nejdříve zbavit. Recyklace použitého oleje je přitom velmi jednoduchá a nevyžaduje žádné speciální dovednosti ani pomůcky.

Mražený olej

Olej po smažení (pokud není přepálený) můžete nalít do formy na led. Pokud máte formu plastovou, počkejte, až olej vychladne, do silikonové můžete nalít olej i horký (pozor ale na následnou manipulaci). Je ale důležité před slitím odstranit veškeré nečistoty z oleje. To zajistíte tím, že olej slijete přes gázu nebo jiné jemné plátno. Takto můžete olej vložit do mrazničky a použít při vaření.

Kuchyňský olej

Foto: Pixabay

Místo svíček

Použitý olej lze použít podobně jako svíčky. Stačí si z něj vyrobit vosk. Za tímto účelem je ale koupit si speciální sadu, která vám výrobu vosku usnadní.

Změkčující olej na pokožku

Pokud vás trápí suchá pokožka, můžete již použitý olej přefiltrovat (přes gázu či jemné plátýnko) a slít do lahvičky. Tu můžete používat ke zvlhčení a zjemnění suché pokožky – vhodná je například také na suchou pokožku na patách.

Do psí misky

Použitý olej můžete také (v malém množství) nalít na granule vašeho mazlíčka. Zejména pokud jste smažili maso, budou granule vašemu čtyřnohému příteli lépe chutnat.

K odhazování sněhu

V zimě si lopatu předem natřete olejem – sníh se tak na ni nebude tolik lepit. Čímž si usnadníte práci. Tato metoda je vyzkoušena tisíci uživateli.

Zdroj info: https://www.chedonna.it/2021/06/01/riciclare-olio-da-cucina-trucchi/

Foto: Pixabay