HHC: Hrozba pro české děti. Objednat si je není těžké, i když vám nebylo 18 let

Gumoví medvídci

HHC bonbony jsou plné barev, hravých nápisů a veselých obrázků na obalech. Z toho by se dalo usuzovat, že jejich cílovým zákazníkem jsou osoby, kterým se taková úprava obalů líbí. To znamená děti. Pokud se navíc HHC skrývá v gumových medvídcích, je pokušení příliš veliké. O HHC se v poslední době hovoří jako o legální droze, což vyvolává zejména u mladistvých zvědavost. Avšak existují případy, kdy takto „zvědavé“ děti po požití něčeho, co na první pohled vypadá jako neškodné bonbony, bojovali o život.

Co je HHC?

Jedná se o psychotropní látku, která se získává z konopí. Má podobné účinky jako THC, avšak v případě HHC se jedná o syntetický produkt. Celým názvem jde o hexahydrokanabinol. Ve srovnání s THC má mít HHC mírnější psychoaktivní účinky. Ve srovnání s jiným konopným produktem, CBD, je však silnější a můžete z něho zažívat pocity jako po požití THC. Předávkování se projevuje zvracením, úzkostí, zrychleným srdečním tepem, únavou, nespavostí, nízkým krevním tlakem ale také halucinacemi a závratěmi.

Konopí

Foto: Pixabay

Proč je HHC legální?

Vláda v současné době usiluje o zařazení této látky mezi nelegální, protože se ukázalo, že jsou nebezpečné lidskému zdraví, zejména u mladistvých. Odborníci ale varují, že to nemusí stačit. Prý se mohou objevit látky, které mají podobné účinky, jen se bude jednat o nové látky, na něž se zákon opět vztahovat nebude. A tak bude opět procházet dlouhodobým schvalováním oné látky mezi nelegální. A celý proces se bude opakovat.

Jsou HHC dostupné od 18 let?

Podle nápisech na obalech výrobků a různých e-shopech, kde si můžete produkty objednat vám musí být 18 let. V pořadu 168 hodin, který se vysílá na ČT 1 to ale vždy nefunguje tak, jak by mělo. Figurantům, kterým ještě nebylo 18 let, prošla koupě těchto produktů jak ve večerce, tak přes internet i přes prodejní automat. Koupit si je tedy může kdokoli.

Zdroje info:

https://www.expats.cz/czech-news/article/czechia-s-growing-hhc-problem-what-is-it-and-why-does-it-matter

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/778949/studenti-po-poziti-bonbonu-s-hhc-skoncili-na-jip-david-se-bal-smrti-lucie-ctyri-dny-spala.html

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/168-hodin-dceru-jsme-nesli-jako-hadrovou-panenku-predavkovani-hhc-zazila-rodina-z-olomouce-i-345953

Foto: Pixabay