Dítě

Existuje prevence proti Downovu syndromu? Ano!

Downův syndrom je vrozená vada, kterou trpí miminka od narození a postižení je s nimi po celý život. Ne jedna budoucí maminka se tedy obává, zda právě její ratolest není právě takto předurčena. Vědci však potvrzují, že prevence proti tomuto postižení existuje. Jde o kyselinu listovou. Samozřejmě, že existuje i vyšetření před narozením dítěte. Při tomto úkony lékař zjišťuje, jestli dítě v děloze nemá právě toto postižení. Obě situace si popíšeme.

Pozor u matek po třicítce

Nejvíce ohroženy jsou děti, které se mají narodit maminkám, které již překročily určitý věk a porod je pro ně komplikovanější. Zejména se tedy jedná o nastávající matky po třicítce nebo dokonce po čtyřicítce. U těchto matek je vyšší riziko výskytu Downova syndromu u jejich ratolestí, a proto právě ony by měly dbát na prevenci, které spočívá v konzumaci již zmíněné kyseliny listové.

Konzumaci zvyšujte 3 měsíce před početím

Samozřejmě, že následující rada se hodí jen pro ty matky, které početí a těhotenství plánují. Kyselina listová je důležitá při rozdělování chromozomů. To se děje při dozrávání vajíčka před fází ovulace. Doporučuje se tedy preventivně začít s braním kyseliny listová cca 3 měsíce před plánovaným početím. Pravidelná doporučená denní dávka by při tom měla být asi půl miligramu. Kyselinu listovou najdete běžně v lékárnách. Vždy je ale dobré konzultovat takovou aplikaci s vaším lékařem. Pokud chcete spíše přijímat kyselinu přirozenější cestou, zvolte špenát, chřest, květák, různé luštěniny nebo červenou řepu.

Jak probíhá vyšetření

A jak tedy probíhá zjišťování, zda vaše počaté miminko nemá tento Downův syndrom? Tato porucha se objevuje asi u jednoho dítěte ze sedmi set. Více ohroženy jsou děti starších matek, neplatí však, že jen u nich. V 16. týdnu těhotenství se tak u těhotné ženy provádí takzvaný tripple test. Musí se totiž vyšetřit v krvi výše hladin tří hormonů (APF, hCG a uE3). Ty poukazují na chromozomální odchylky. Závěr vyšetření pak obsahuje pravděpodobnost vady. Dalším vyšetřením je odebrání plodové vody tenkou jehlou. Bohužel stoprocentní jistotu má matka vždy až po porodu.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *