Coca-Cola

Škodí nám pití koly?

Coca – colu a jiné kolové limonády pijeme čas od času asi každý. Tento nápoj je však problematický z několika hledisek. Je plný cukru, obsahuje množství konzervantů u kyselinu fosforečnou. Jak tyto složky ovlivňují působení koly na naše tělo a zdraví? Pojďme to společně prozkoumat.

Problémy se spermiemi – může za ně kofein

Studie prokazují, že se u mužů, kteří pravidelně konzumují coca -colu, objevují problémy s životaschopností jejich spermií. Riziko se týká mužů, kteří vypijí více než jeden litr coly denně. Za vše dle vědců může kofein, avšak konzumace jiných nápojů s touto látkou nevykazují obdobné působení. Pití kávy či čaje tak není takto nebezpečný. Navíc je pravděpodobné, že za tyto účinky může i nezdravý životní styl a stravování se ve fast foodech, s nimiž je pití koly spojené.

Problematická kyselina fosforečná

Již celkem známou věcí je fakt, že coca -cola obsahuje velké množství kyseliny fosforečné. Nápoji dává tato látka charakteristický „říz“. Nejde však o ojedinělou věc, co se potravinářství týče. Používá se i při výrobě sýrů nebo margarínů. Jde také o druhý nejrozšířenější prvek v lidském těle. Proč je tedy nezdravá? Při nadměrném pití koly může mít tělo fosforu přebytek. Tělo je tak začne vylučovat. To však dělá i s vápníkem, jelikož tento prvek se na fosfor váže, a tak dochází k ochuzení kostí.

Kola škodí zubům!

Posledním negativním působením, které si popíšeme, je to na zuby. Kola i jiné slazené limonády totiž poškozují zubní sklovinu. Existuje mýtus, že coca -cola dokáže zub zcela rozpustit. To se samozřejmě nepotvrdilo, avšak negativní důsledky na zuby ano. Agresivní složení koly a vysoký obsah sycení i cukru totiž způsobuje nahlodávání skloviny a její oslabování. To se však může projevit zvýšenou citlivostí zubů, bolestmi a kazivostí.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *