Bulimie

Nebezpečná bulimie a její projevy

Bulimie je jedna z nejvíce nepříjemných poruch, které mohou absolutně ovlivnit váš život a v krajním případě může bulimie zapříčinit i smrt. Nejde jen o to, že jde o somatický neduh. Navíc se velmi kombinuje s psychickými faktory, které jsou pro ni určující. Pojďme se společně podívat na to, jak tato nemoc probíhá a na co si dát pozor.

V čem neduh spočívá?

V čem vlastně vězí tato nemoc? Pacient, kterým je většinou žena nebo dívka (avšak není to pravidlem), je posedlý stále štíhlejší a štíhlejší postavou. Pacientky jsou váhou tak posedlé, že se zbavují se přebytečně přijatých kalorií zbavují velmi svérázným způsobem – vyvoláváním zvracení. Někdy používají i projímadla. V takovým případech si však ženy ani neuvědomují vážnost problému, který může končit i smrtí. Nemoc vypadá tak, že anorektické období plné nepřijímání potravin vstřídá extrémní přejídání se. Poté tedy pocity viny, zvracení, a dokonce i sebepoškozování. To vše v sobě ukrývá tato psychická porucha s fyzickými následky.

Problém se však netýká jen žen

Již bylo zmíněno, že primárně je tento problém vlastní dívkám nebo ženám. Je to přirozené. Tlak na stále štíhlejší postavu ve světě, který prostřednictvím reklam a různých jiných kanálů propaguje jen neomylnou a dokonalou postavu, primárně útočí na ženy a dívky. To však neznamená, že by se problém nemohl objevit u chlapců nebo dokonce mužů. V minulosti platil poměr případů mužů a žen asi 1:9. Nyní se však rozdíl zmenšuje. A dalším důkazem toho, že žádná kategorie není bez rizika, jsou statistiky, které dokládají, že mnoho případů je u výkonnostních sportovců. Zejména u gymnastů a atletů.

Jak bojovat?

Jak s touto nelehkou nemocí bojovat? Léčba probíhá ambulantně v denních stacionářích. Pokud je případ závažnější, může si vyžádat i hospitalizaci v nemocnici. Úspěšnost vyléčení se pohybuje od 40 do 60 procent. Asi 20 % pacientů bohužel však zůstanou ve stavu chronické nemoci. Po celý život tak musí snášet útrapy tohoto problému. Není tedy náhodou, že jsou to právě ty případy, kdy může být život z důvodu nemoci předčasně ukončen. Důležitá je určitě prevence. Pokud se však onemocnění již vyskytne, je důležitá pospolitost a podpora ze strany kamarádů a rodiny. Dále také otevřenost k pomoci psychiatrů nebo psychologů.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *