Doba neplodná: Kdy pokusy o miminko vzdát?

těhotenství

Během pandemie zažila Česká republika baby boom. Až 15 % párů však stále bojuje s problémy s početím. Ve většině případů není třeba házet flintu do žita, do několika měsíců se oplodnění vydaří. Pokud však po potomkovi toužíte už pár let a všechny pokusy vycházejí naprázdno, je načase s tím něco dělat.

Psychická nepohoda i špatné návyky

První věc, která brání vzniku nového života, je psychická rozladěnost budoucích rodičů. Ať už je to stresem v práci nebo tlakem rodiny a okolí. Odstraňte proto ze svého života všechny rušivé elementy a vydejte se s partnerem třeba na dovolenou. Vyčistíte si hlavu a možná se dílo podaří. Dobře pomáhají také různé relaxační terapie, masáže nebo akupunktura.

Plodnost ohrožují i různé návykové látky a celkově špatné návyky, jako například absence zeleniny a ovoce v jídelníčku. Zvlášť budoucí maminky by měly dbát na dostatečný přísun kyseliny listové, rybího tuku a luštěnin. Pánové by se naopak měli krmit stravou s vysokým obsahem hořčíku a zinku a věnovat se cvičení. Díky minerálům a pohybové aktivitě se zlepší proudění hormonů i kvalita spermií.

TěhotenstvíTěhotenství: foto Pixabay

Když se stále nedaří

Pokud se o miminko snažíte déle než rok a požehnaný stav pořád nepřichází, nebojte se navštívit lékaře. Ženy starší 33 let se na vyšetření plodnosti mohou vydat i dříve, klidně po půl roce neúspěšného snažení. Na klinikách asistované reprodukce vám pak poradí nejvhodnější postup. Oba partneři budou muset absolvovat vyšetření hormonů a dámy navíc i ultrazvuk. Část vyšetření vám navíc uhradí pojišťovna, takže se nemusíte bát ani finanční zátěže.

Abychom teď odpověděli na úvodní otázku: Kdy pokusy o zplození potomka vzdát? Nikdy! Reprodukční medicína je u nás na tak vysoké úrovni, že dovede spoustu problémů spolehlivě vyřešit. Hlavní je nepropadat skepsi a zoufalství. „Výroba“ miminka je přece radost!

Zdroj: http://medicina.cz/clanky/13498/61/Kdy-si-pripustit-ze-nelze-otehotnet/

Těhotenství: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.